Uygun Fiyatlı Xiaomi Elektrikli Bisiklet

ÖZET: Xiaomi’nin geliştirmiş olduğu uygun fiyatlı, küçük bataryayla çok yol alan elektrikli bisikletlerinden ikisini inceliyoruz. Karşınızda Xiaomi Elektrikli Bisiklet.

OKUMA SÜRESİ: 4 dakika

Daha önce Türkiye pazarına giriş yapan Super Soco’nun yarış motoru temasındaki elektrikli motorundan, tasarım harikası katlanabilir bir elektrikli bisikletten ve Ducati’nin çıkaracağı olası elektrikli motosikletin tasarımından söz etmiştik.

Uygun Fiyatlı Xiaomi Elektrikli Bisiklet | Xiaomi HIMO V1

Xiaomi HIMO V1

Bu girdide ise fiyat performans ürünleri çıkartan, ülkemizde daha çok akıllı telefonlarıyla tanınan Xiaomi’nin çıkarmış olduğu Xiaomi elektrikli bisiklet modellerinden söz açacağız. Görselde gördüğünüz ürünün adı HIMO V1. Kendisi tek şarjla 50 kilometre yol alabiliyor. 16.7 kilogramlık boyutu ve katlanabilir tasarımıyla toplu taşımada yanınıza almakta sorun yaşamıyorsunuz. Fiyatı da 260 dolar civarı.

Uygun Fiyatlı Xiaomi Elektrikli Bisiklet | Xiaomi HIMO T1

HIMO T1

Bu görselde gördüğünüz ürünün adı ise HIMO T1. Bu aracın iki tekerinde de disk fren bulunurken uzunları 15 metre kısaları 5 metreye kadar gösteren bir de farı var. 14.000 Mah bataryaya sahip olan HIMO T1 aldığınız modele göre tek şarjla 120 kilometre yol alabiliyor. Kaç volt çıkış veriyor bilemiyorum ama duruma göre yanımıza 20.000 Mah’lık bir batarya alsak bitince şarj etsek baya eğlenceli olur. Bunun fiyatı da 460 dolar civarı.

Yalnız bu iki ürünün kötü bir tarafı var. O da bu küçük bataryalarla uzun menzile sahip olmalarını sağlayan şeyle aynı: 25 km/s hız sınırı. Bunun sebebi Çin’deki düzenlemeler. Çin’de motosiklet ehliyeti olmadan buna benzer ürünler kullanabilmeniz için 25 km/s hızı geçmeyen ürünler almanız gerek. Aynı sınır Türkiye’de mopedler için 50 km/s. Bir de motorların tam pil dolumu 6,5 saat içinde gerçekleşiyormuş. Yani normal bisiklet fiyatında ürün zaten, karar sizin ama bence hoş olmuş. Bir de sanayide bunlara çip taktırıp hızını artırıyorlar diye duymuştum. Ama sadece duyum.

NOT

İnternette Xiaomi elektrikli bisiklet için büyük bir bilgi karmaşası var. Yalnızca görsel paylaşımına dayalı, modellerinin adı karıştırılan girdilerden hız sınırından söz etmeyen yarım içeriklere kadar garip tuzak yazılarla dolu. Ben kaç derecelik rampaları tırmanabiliyor bir onu bulamadım sevgili okur. Bulursan yorumlara yaz onu da bilelim.

NOT 2: Xiaomi’nin bir önceki jenerasyona ait birkaç elektrikli mopedi daha var tabi ama onlar da başka bir yazının konusu olsun artık.

Yorum yaz!