Tasarım Harikası Bir Elektrikli Bisiklet


-Elektrikli bisiklet yeni bir şey mi?

-Hayır değil!

Artık katlanıp çanta haline getirilebilen elektrikli bisikletler dahi var. Hatta Gaziantep’te Kuba Motor kendi elektrikli scooterlarını dahi üretiyor. Peki biz neden onları değil de bu videoyu paylaşıyoruz? Neden o ürünleri değil de videosunu eklediğimize benzer ürünleri almak istiyoruz?

Zamanında Göstergebilim’le de uğraşmış Roland Barthes’ın Yazı ve Yorum kitabında tasarım hakkında önemli bir değerlendirmesi var: Bütün kültürlerde kusursuzluğun simgesi: düzlük. Söz gelimi İsa tablolarının hiçbirinde İsa’nın giydiği gömleğin düğmesi yoktur. Kathedraller’deki taşlar düz yontulmuştur. Kusursuzluğun simgesi insanlığın başlangıcından beri düzlükle biçimlenmiştir.

Gene Roland Barthes’ın çağımızın kathedrallerine benzettiği araba ve motor tasarımlarının da bu düzlükten nasibini aldığını fark etmek zor değildir. Pahalı elektronik ürünlerin bize bu kadar çekici ve estetik gelmesinin de tek sebebi İngilizlerin “solid” dediği, dilimize “yekpare” olarak çevirilebilecek gene düzlük ilkesidir.

Videodaki bisiklet, Teague vve Sizemore Bisiklet firması tarafından hazırlanmış bir ürün. Tasarımın amacının hayatımızı kolaylaştırmak olduğunu söylüyorlar. Yukarıda anlattığımız üzere bu sadece bir reklam sloganı değil. Başlangıcı ve sonunu keskin hatlarla bilebildiğimiz nesneler hayatımızı kolaylaştırırlar. Kafamız nesnenin dağınıklığıyla boğuşmaz çünkü. Dikkat ettiyseniz bisiklet yalnızca siyah ve beyaz renklerle sapsade bir tasarıma sahip.

Bu yüzden Kuba Motor’un ürettiği bu elektrikli ürünü değil:

Teague ve Sizemore’un ürettiği bu elektrikli ürünü almak isteriz:

Aslında davranışlarımız fazlasıyla kestirilebilir. Ürünün kutu tasarımına kadar nesneye ulaşmak konusunda arzu uyandıran bütün dizaynların formlarını biliyoruz ancak ne hikmetse ülke olarak birkaç firma dışında çok özenli davranmıyoruz. İşlevselliği ön plana çıkarıyoruz ancak tasarım kısmını çoğu zaman atlıyoruz.

Eyyorlamam bu kadar görüşürüz sevgili okur.