Super Soco Elektrikli Motorlar Türkiye Piyasasında!

Piyasada onlarca elektrikli araç var. Özellikle ülkemizde İkiyüz bin liranın üzerindeki fiyatıyla BMW i3’den tutun da Renault’un Twizy ve Zoe modellerine kadar bir sürü elektrikli otomobil ve Gaziantep’te üretilen KUBA Motor’dan, Yuki’ye kadar birçok elektrikli motosiklet var. Daha önce şurada ülkemizdeki elektrikli araçlarla yurtdışındaki örnekleri karşılaştırmış ve tasarım anlamında değişmesi gereken şeylerden bahsetmiştim. Bu yazının konusunu oluşturan Super Soco ise evet tasarım anlamında ilerlemiş fakat teknik olarak bana göre sınıfta kalmış bir cihaz.

Super Soco Elektrikli Motorlar Türkiye Piyasasında! | Super Soco

Kuralkan Holding’in başarılı girişimleri var. Söz gelimi Bajaj motorların Türkiye piyasasına girişi oldukça önemliydi. Ancak kendilerinin Bajaj’a ait araba-motor karışık değişik bir aracı – bajaj quote – Türkiye’ye getirdikleri ve hiç satamadığı da bir gerçek. Keza yeni tanıtılan ve bu ay piyasaya girmesi beklenen Super Soco Elektrikli Motosikletlerin de bence şimdiden ölü doğduğunu söylemek mümkün.

Tasarım olarak her ne kadar kusursuz olsa da 80 kilometrelik menziliyle diğer rakiplerinden hiçbir farkı olmayan ve fakat buna rağmen on iki bin liranın üzerinde bir fiyatla tüketiciyle buluşan Soco ne kadar tercih edilir bilemiyoruz. Sitede menzil olarak 160 km denilmiş ama o değiştirilip şarj edilebilen iki bataryayla hesaplanan süre. Youtube’daki videolardan izlediğimiz kadarıyla vadettiği kadar menzil gitmediğini söylemek de mümkün.

Super Soco Elektrikli Motorlar Türkiye Piyasasında! | Super Soco Graffiti

Bosch’un motoru ve kalitesi güven verse de a2 ehliyet almaya gerek kalmadan b ehliyetle de kullanılsın diye doğuştan hız sınırlamasıyla gelen motora sonradan yazılım eklenip değişiklikler yapılabilse de bu sefer de menzil 35 km gibi bir rakama düşebilirmiş.

Ben beğendim ama yeterli bulmadım sevgili okur, görünüş harika ama menzil sıkıntısı var. Şehir içinde kullanacaksın anlıyorum ama yapmayın 12.000 liraya çok güzel motorlar var.

Super Soco Elektrikli Motorlar Türkiye Piyasasında! | Super Soco Caddede

Hayır bu iş bu kadar zor mu?

Adamlar(Tesla) 2020 yılına bir bataryayla 1000 km giden araçlar üreteceklerini söylüyorlar. Şu menzil işi artsa en azından bir 400 km’leri görse bizde rahatlıkla alırız.

Yorum yaz!