Rüzgar Uçak Düşürür mü?

Rüzgar Uçak Düşürür mü? Türkiye’nin bir ucunda çalıştığım diğer bir ucunda doktora yaptığım diğer bir ucunda da kız arkadaşım olduğu için sürekli uçakla seyahat etmek zorundayım. Böyle anlatınca ne kadar “cool” dursa da çekilecek dert değil. Hem bu trafiği kaldıracak maddi gücü sağlayan iş adamı gibi bir kimliğim de yok.

Ömrümün bir kısmını hava alanlarında, ertelenmiş uçaklar, iptal olmuş uçuşlar ve teknik aksaklıklarla geçirmek durumundayım ve bir ton ilginçlikle karşılaştım. Daha önce şurada gripken uçağa bindiğimde olanları yazmıştım. Sonra şurada uçaklara kışın sıkılan sıvının ne olduğundan bahsetmiştim. Sonra işte şurada tamamı camdan yapılan konsept bir uçak fikrini tartışmıştık. İzlediğim belgeseller, yaşadığım tecrübelerden kaynaklı ufaktan da olsa ilgiliyim yani bu uçak mevzusuyla. Koltuk yerleşiminden, kabin tasarımlarına kadar önerilerimi ve geri bildirimlerimi yazsam roman olur o yüzden bu girdide bunlara hiç deyinmeyeceğim.

DÜNYANIN EN GÜVENLİ ULAŞIM BİÇİMİ

Biliyorsunuz havayolu bilimsel olarak dünyanın en pahalı ve en güvenli ulaşım şekli olsa da çok insani bir erişim şekli değil, maruz kalınan basınç, radyasyon, G kuvveti ve jetlag gibi bir çok yan etkisi var. İnsanlığın yüz yıl önce yer değiştirmek için at arabasıyla aylarca seyahat ettiği yeryüzünde bu kadar hızlı yer değişikliklerini henüz içselleştirememiş olması da cabası. Ancak 21. yüzyılın hızını düşündüğümüzde uçakların bile yavaş kaldığı da bilinen bir gerçek. Ben bu yazıyı uçakları kalkışta çok sallanınca panik olan düzenli uçak yolcuları için yazıyorum. Gökyüzünde uzun süren türbülanslarda içinden Ayet’el Kürsü okumaya başlayan tecrübesiz yüreklerin faydasına sunuyorum.

Rüzgar Uçak Düşürür mü? yanıtını veriyorum. Uçakların gökyüzündeyken düşmesi teknik olarak mümkün değil arkadaşlar, uçak bir kere havalandıktan sonra motoru bile kopsa otomatik olarak dev bir planöre dönüşüyor ve mutlaka yakınlarda bir yere inebiliyor. Sadece kalkışta ve inişte yan rüzgarlar gibi bir takım riskler var ama bunlarda biliyorsunuz milyonda bir gerçekleşen olaylar. Hem uçakların böyle durumlar için pisti pas geçmek üzere tasarlanmış yazılımları vesaireleri var.

Videodaki olay, Düsseldorf havaalanında çekilmiş bir görüntü. Yan rüzgarların inişte uçağa nasıl etki ettiğini görüyoruz. Tecrübeli pilotun da uçağın teknik kapasitesi kadar önemli olduğunu keşfettiğimiz video, o rüzgarda devrilmeyen uçağın bir daha zaten devrilmeyeceğini açıklar nitelikle. Bu videoyu kalkışta ve inişte endişe edenlere adıyorum. Bu uçaklara şu rüzgarlarda bile bir şey olmuyorsa töbe billah bir şey olmaz sevgili okur.

Rüzgar Uçak Düşürür mü? sorusunun yanıtı açık. Rahat olun. Kendinize iyi bakın.

Yorum yaz!