Kışları Kalkmadan Önce Uçağa Ne Sıkılıyor?

İşim, sevgilim ve eğitimim gereği sık sık uçak yolculuğu yapıyorum. Şöyle bir olayla karşılaştım: Uçağa Ne Sıkılıyor?

Önce öndeki uçak yanıyor zannederek kayıt tuşuna bastım(cahilliğimi bağışlayın) ama sonra buzlanmaya karşı önlem olduğunu öğrendim. Uçağa Ne Sıkılıyor açıklayayım.

Uçakla seyehat kışın o kadar zor oluyor ki havalanan uçağa yoğurt koysanız ayran olur, öyle sallanıyorsunuz. Basınç da artıyor, bu sebeple şurada indikten sonra da geçmeyen nasıl bir sağırlık çektiğimi yazmıştım. E hal böyle olunca kanatların buzlanma riski de oluyormuş.

Bunun için alınan önlem bu.

Uçağı buzdan arındırmak için kanatlara acayip bir sıvı püskürtülüyor sevgili okur. Alkol ve glikol ağırlıklı bu sıvının dört çeşiti varmış, uçağın kalkış zamanına ve hava şartlarına bağlı olarak bu dört türünden biri ile yıkanıyormuş kanat. Bu işlem yapıldıktan sonra da kullanılan sıvının türüne göre uçağın en geç 15 – 30 dakika arasında kalkması gerekiyormuş. Yoksa bu işlem yeniden yapılmak zorundaymış.

Bu işlemin tek bir sefer yapılma maliyeti 1.500 ile 2.500 euro arasındaymış.

Ben bugün bunu öğrendim köşesinde böyle de bir bilgi var işte. Görüşmek üzere.

SON NOT

Tam emin değilim ancak bazen mesela uçak bir yere uzun süredir uçmuyorsa ve sonunda uçuşlar serbest hale geldiyse ya da bir firma oraya ilk seferini yapıyorsa böyle uçağa bunlardan sıkarak da karşılıyor olabilirler ama bundan tam emin değilim. Airporthaber bunu gelsin yorumlara açıklasın 🙂

Şaka maka Ankara Üniversitesi’ndeki doktora ders dönemimi tamamladığım için artık her hafta uçmuyorum. Gerçekten bugünden bakınca ben nasıl dayanmışım bu her hafta uçuş işine bilmiyorum. Haftanın 7 günü çalışıyorudm ya. Haftaiçi okulda ders anlatıyordum eve gelip ödevlerimi yapıyordum. Haftasonu kurs veriyordum pazr günü ödevlerimi toparlıyor evi topluyor yemek yapıyor tekrar yola gidiyordum. İnanılır gibi değil. Çok büyük kazanımlar elde ettim ama gerçekten hayli de yorulmuşum sevgili okur. Artık beni başka ülkelere götüren uçaklara binmek umdununu taşıyorum ancak şu salgın işinin bir bitmesi lazım Hiçbir yere kıpırdamam şu an diyor ve esen kalmanızı temenni ediyorum.

Sonraki yazıda görüşürüz.

Yorum yaz!