Resimden Font Bulma

Yazı fontları oldum olası ilgimi çeker. Hatta burada herkesin bildiği Times New Roman fonunun trende gazete okuyan insanlar için Times Gazetesi tarafından üretildiğine ilişkin bir içerik de paylaşmıştım. Sonra yakınlarda Times New Roman’ın gelişmiş versiyonu Times Newer Roman’ı da burada paylaşmıştık (kendisi ücretsiz). Bu font bulma ilgisi bende sevdiğim yazılardaki adını bilmediğim fontları örnek bir metinle arayabileceğim bir uygulama aramaya zorladı. Tek derdin bu olsun demeyin. Resimden font bulma önemli sevgili okur. Amerika’da raporların ya da bitirme ödevlerinin bile font seçimine not veriyorlar. Steve Jobs’ın Mac’in o eşsiz harf tasarımlarını yaratmak için kaligrafi dersi aldığını ve yıllarca uğraştığını biliyoruz. Dolayısıyla tek derdin bu olsun dediğimiz dertler insanlık tarihi için oldukça önemli adımların başlangıcı olabiliyor.

PEKİ NASIL?

Peki nasıl aradığımız fontu bulacağız? Şimdi yıllardır aradığınız kaynağı armağan ediyorum size sevgili takipçiler. Siz de mi beğendiğiniz tasarımın aynısını yaratmak istiyorsunuz? Siz de mi İKEA’ya fikir almaya gidenlerdensiniz? Benim afişimde aynı böyle olsa yeter fazla yaratıcılığa gerek yok mu diyorsunuz? Tembel bir tasarımcı mısınız? Esinlenmeyi seviyor musunuz?

Toplanın yamacıma anlatıyorum. Karşınızda: What the font!

Yüklediğiniz resimdeki yazı fontunun ne olduğunu size 2 saniyede söylüyor bu sistem. Dolayısıyla sizde o fontun aynısını kullanarak mis gibi ödev kapakları, proje sunumları, afişler, posterler oluşturabiliyorsunuz.

Buradan bütün tasarımcı arkadaşlara selam ederim. What the Font’un geliştirme ekibine de sonsuz teşekkürler. Yıllardır web işiyle uğraşırım hala şu görüntüleri tarayan anlayan sistemleri çözemedim. Metin örümceklerini algoritmalarını anlatabiliyorum ama görselleri çözebilmiş değilim. Alt etiketi girilmemiş görseller hakkında bile yorum yapabiliyor arama motorları ya da buna benzer web araçları. Mesela Google Görsel SEO diye bir şey var mı bilmiyorum. Araştırmak gerek. İlginç bir iş çünkü. Adı geçmişken daha önce şurada Google Görsellerin ilginç kuruluş öyküsünü de paylaşmıştık. Bakabilirsiniz.

Yorum yaz!