Google Görseller Nasıl Kuruldu?

2000 yılındaki Grammy Ödülleri’ne damga vuran bir elbise var: Jennifer Lopez’in Versace tarafından tasarlanan yeşil desenlere sahip ikonik bir şaheser. Peki bunun Google Görseller ile ilgisi ne?

BUNUN JENNIFER LOPEZ’LE NE İLGİSİ VAR?

Google Görseller Nasıl Kuruldu? | Jennifer Lopezin Eski Elbisesi

Jennifer Lopez’in Eski Elbisesi

Elbette canlı yayını kaçıran ve bu elbiseyi ertesi gün İnternet üzerinden görmek isteyen kullanıcılar olmuş. Google’ın çalışanları, o güne kadar bir olay hakkında bu ölçüde büyük bir arama hacmiyle karşılaşmamıştık, uzun süredir de insanları metin dışındaki medya ögeleriyle nasıl buluşturacağımızı düşünüyorduk. Jennifer Lopez’in elbisesi de bize Google Görseller gibi görsel aramaları kurmamızda esin kaynağı oldu diyor.

İşte bunun anısına Versace ile işbirliğine giden Google aynı elbisenin dijital sanatlardan ilham alarak yeniden tasarlanmasını istiyor ve Jennifer Lopez, Milano Moda Haftasında aynı elbisenin çağdaş tasarımıyla yeniden boy gösteriyor.

Gördüğünüz gibi batıda bilim, girişim ve popüler kültür birbirine entegre gidiyor. Yani şunu söylemek olanaklı sanırım onlardaki pop kültürle bizdeki pop kültür biraz birbirinden ayrı. Orada bir şey popülerse mutlaka çalışan bir yanı olduğu için popüler ve bundan esin alan işler ortaya çıkıyor. Bir de bu pop ikonları özellikle eskimeyen her çağ varlığını sürdürenleri az da olsa entelektüel birikime sahipler.

Şimdi Amerikan halkının yaşayış biçimini övecek değilim Avrupalı’lar büyük olasılıkla kendilerinden daha entelektüeller ama pop kültür konusunda Amerika’nın dünyaya kazandırdığı bakış açısı da hayli ilginç. Diyeceğim bu.

Yorum yaz!