Podcast Yayınlamak

Podcast yayınlamak mı istiyorsun? Yazının sonuna doğru en pratik yolunu anlatacağım. Kaygılanma sabırsız okur. Bilgi nitelikli bir biçimde geciktirildikçe tatlılaşır. Bütün bir yazın dünyası da bu bilgi üzerine kuruludur zaten de neyse konumuz bu değil. Yazıya geçiyorum.

Instagram’da izleyenden çok canlı yayının olduğu karantina dönemiyle ilgili çokça şaka yapıldı. Alıştık. Hatta bıktık. İnsanoğlu Dostoyevski’nin dediği gibi her şeye alışıyor, her şeyi normalleştiriyor. Bu bir tarafıyla olumsuz ama bir tarafıyla da yaşamda kalmamızı sağlayan özelliğimiz. Karantina geyiğinden sıkıldık ama yaşamın bir bölümünün de geri gelmeyecek biçimde değiştiğini kabul ediyoruz artık. Bunu bilinç düzeyinde kabul etmeyenler bile alttan alta farkında durumun.

Söz gelimi dijital anlamda resmen çağ atladık. Yaygınlaşması yirmi yılı bulur dediğimiz teknolojiler bir zorunluluk haline geldiği için 2 – 3 ay içinde herkes tarafından kullanılır oldu. İnternet altyapısına hiç yapılmaz sandığımız büyük yatırımlar yapılmak zorunda kaldı. Bu süreçlerle birlikte bir gün ülkemde de yaygınlaşsın istediğim podcast yayıncılığı da sonunda popülerleşti.

Amerika’da podcast yayıncıları programlarına ünlüleri konuk ederken, Elon Musk deprem yaratan açıklamalarını podcast yayınlarından yaparken; ben bundan birkaç sene öncesine kadar Antep’ten Ankara’ya derse giderken İTÜ radyosunun ya da NTV radyonun Soundcloud üzerinden yüklediği podcastler hariç adam akıllı podcast bulamıyordum Türkçe. Yalan yok geceleri Eurotruck’la yük çekerken Ahmet Yeşiltepe’nin Babil Kulesini, TRT Radyo’nun eski radyo programı kayıtlarını çok dinledim ama podcast mantığını tam olarak karşılamıyorlardı. Sonunda sesli kitapların yükselişiyle birlikte podcastler de ülkemde yaygınlaştı.

IAB’ın verilerine göre 2018’de 479 milyon dolar ekonomik değere ulaşan podcastlerin 2021 gibi 1 milyar doların üzerinde bir reklam değerlemesine kavuşması bekleniyordu ancak bu dönem sanırım süreci hızlandırdı. Özellikle Google Podcast, Apple Music ve Spotify bu podcastlere erişimi daha da kolaylaştırdı ve her ne kadar ülkemizde Amerika’daki gibi insanların büyük çoğunluğu arabada henüz radyodan çok podcast dinlemeye başlamasa da podcastlere erişim oranı 3 – 4 kat arttı. Podcastlerinizi analiz edebileceğiniz Google Analytics benzeri sistemler bile var.

Spotify’da Nasıl Podcast Yayınlanır?

Öncelikle dinlediğiniz o podcastlerin hiçbiri Google, Spotify ya da Apple sunucularında barınmıyor. Onu belirteyim. Siz podcastinizi kendi sunucunuza ya da Soundcloud’a yüklüyorsunuz ve podcast yayınınıza ilişkin bir rss bağlantısı oluşturuyorsunuz. Sonra gerekli ölçütleri sağlayarak bu rss bağlantısını Spotify, Apple, Google gibi servislere dağıtıyorsunuz. Bu kolay mı? Kesinlikle değil. Çok uğraştırıyor. İnternette dolandım daha kolay bir yolunu da kimse anlatmamış. Halbuki var.

Anchor.fm adında bir websitesi var. Kendileri Spotfiy ile resmi partner. Podcastinizi buraya yüklüyorsunuz. Kendisi dakikalar sonra doğrudan Spotify’a giriyor. İki gün sonra da otomatik olarak Google Podcast ve Apple Müziğe yükleniyor. Böylece rss dağıtmakla, ayrı ayrı açıklama yazmakla da uğraşmıyorsunuz. Bütün işlerinizi Anchor.fm’den hallediyorsunuz. İçinde çevrimiçi podcast düzenleme arayüzleri bile var ama benim elim kurgu programına daha alışkın.

Not

Peki anchor.fm göçerse n’olur?

Valla hayatta her şey olur sevgili okur. Bunun için podcastinizin bir yedeğini mutlaka belleğinizde tutun. Biz söz gelimi bu sitede daha önce Don Kişot’un incelemesini ve şu eğitim içeriğini oluşturan Reha’yla başladığımız ve geçtiğimiz günlerde ikincisi yayınladığımız podcastin bir kopyasını Maiotik’e de yüklüyoruz.

Hatta aha buraya da son bölümü ekleyelim:

Bize Maiotik aramasıyla Google Podcast, Apple Müzik ya da Spotify üzerinden de erişebilirsiniz. Acaba yan tarafa bir reklamımızı mı eklesem? Neyse ben bunu düşüneyim.

Yeni yazıya kadar kendine iyi bak.

PODCAST İÇİN PROGRAM ÖNERİSİ

En önemli şeyi söylemeyi unutuyordum. Eğer kaliteli bir mikrofonunuz varsa Skype’ın görüşmeyi kaydetme özelliği var. İlk podcastlerinizi Skype konuşmalarınızı kaydedip sonra kurgulayarak yapabilirsiniz. Gayet de temiz olur.

 

Yorum yaz!