Ölümsüzlük Olanaklı

Tıklama odaklı bir web sitesi falan değiliz. Evet yanlış da okumadınız ölümsüzlük olanaklı. Calico, Google’ın belki de en az bilinen girişimi. Sanılanın aksine Calico, bir teknoloji, internet ya da enerji projesi değil; Google, Calico ile bambaşka bir alana girmiş. Genetech’in yöneticisi Arthur Levinson’u yönetici koltuğuna oturtan Google, yaşa bağlı hastalıklarla ilgili araştırmalar yürütüyor. Amaçları tam olarak açıklanmasa da Google, kanser vb. gibi rahatsızlıklara çözüm bulmak amacını güden ilaçlar üretmek olduğunu söylüyor.

Amerika’nın önde gelen enstitülerinden hatırı sayılır bilim adamını da bu ölümsüzlük girişimine ekleyen Google, araştırmalarını gizli kapılar ardında sürdürüyor. Asıl amacın ölümsüzlüğü keşfetmek olduğunu söyleyenler de var.

Şimdi komplo teorisidir, bilim kurgu mu lan bu diyen okur, şu yazdıklarımı oku: Yaşlanmamıza neden olan şey temelde demiri paslandıran şey ile aynı. Oksitlenmeyi ortadan kaldırırsan demir paslanmaz, keza insanın zararlı güneş ışınlarından etkilenmesini engellersen, oksitlenmeyi ortadan kaldırırsan, kanser ve bunun gibi hastalıkların tedavisini bulursan otomatik olarak yaşlanmayı ortadan kaldırırsın. E yaşlanmayı ortadan kaldırırsan dışarıdan bir müdahale olmadıkça ölümü de ortadan kaldırmış olursun. Ölümsüzlük olanaklı.

Ölümsüzlük Olanaklı | Calico

Doğa’da ölümsüzlük yok! Tanrı, her canlı ölümü tadacaktır diyor isen seni aha aşağıda görselini paylaştığım Turritopsis Dohrnii adındaki deniz anasına bakmaya davet ederim.

Ölümsüzlük Olanaklı | lümsüz Deniz Anası

Doğa’da ölümsüzlük var, bilim adamları inanılmaz araştırmalar yapıyorlar, insanlar çatır çatır gelecekte çözünmek üzere kendilerini dondurmaya başladılar. Biz mal gibi ölüm gideceğiz diye çok üzülüyorum sevgili okur.

Google, Calico gibi projeleriyle bize büyük bir şey armağan ediyor, hoş bunu kara gözümüz kara kaşımız hatırına yapmıyor, sonsuza kadar yaşayan insan sonsuza kadar bir takım şeyler tüketecek demek; bu kapitalizmin de işine geliyor ama bence gene de ümit verici be işte.

MERAKLI OKURA NOT

Bu bir yazı dizisidir. Google’ın az bilinen diğer projelerine göz atmak istiyorsan aşağıdaki linkleri takip edebilirsin. Ya da boşverip başka girdileri de okuyabilirsin tabi. Yol göstermiş gibi olmayalım.

Google’ın Robotları

Google’ın Uçan Rüzgar Tribünleri

Google Project Loon

Google’ın Akıllı Kontakt Lensi

Sürücüsüz Arabaların Çalışma Mantığı

Google Ölüme Çare mi Buluyor?

Yorum yaz!