Ücretsiz İnternet Projesi

Bu girdiyi sahte ücretsiz internet alma içerikleri üreten niteliksiz blogdaki girdilerle karıştırmayın. Burada ciddi bir şey anlatıyoruz sevgili okur. Google’ın az bilinen projelerinde bugün Project Loon ile karşınızdayız. Project Loon ücretsiz internet projesi de diyebileceğimiz bir proje.

Project loon, geniş ağ bağlantısına erişememiş kırsal bölgelere, dünyanın internetten bir haber kırsal kesimlerine ücretsiz internet götürmek için tasarlanmış bir proje.

Google tarafından geliştirilen kablosuz internet sağlayıcısı balonlar, yerden yirmi kilometre yükseklikte süzülüyor ve yaklaşık bin(yanlış okumadınız bin) kilometrekarelik bir alana internet sağlayabiliyor.

Stratosfer’de bulunan balonlardan yerde internet bağlantısı alabilmek adına balonlar için tasarlanmış özel antenlere sahip olmak gerekiyor. Ne yazık ki balonların havada kalma ömrü üç hafta ile sınırlı yani sadece üç hafta gökyüzünde süzülebiliyorlar ama bu konudaki geliştirmeler sürüyor.

Test aşaması Yeni Zellanda’da gerçekletirilen sistemin verimli çalıştığını söylemek mümkün. Küçük bir araştırmayla bu konudaki röportajlara da ulaşabilirsiniz.

İnternetin ve paranın devletler elinde tekelleştiği bir dünyada önce blockchain mimarisiyle bitcoin, litecoin gibi sanal paralarla oluşturulmuş, takibi mümkün olmayan ve alışık olmadığımız bir finansal sisteme geçiş yaparken diğer taraftan da bunun gibi projelerle interneti de devletlerin ve servis sağlayıcıların tek elinden çıkarmış oluyor insanlık. Elon Musk’ın uzay araştırmalarını salt devletlerin elinden alması gibi. Dünya daha evrensel, herkesin kendinden sorumlu olduğu, bir denetmene ihtiyaç duymayacağı, kendi kendini idare edeceği günlere doğru emin adımlarla ilerliyor.

GELECEK YİRMİ YILDA

Ücretsiz internet yazına bir not eklemeden olmaz. Gelecek yirmi yılda internet bağlantısına artık para ödemeyeceğimiz sadece internet üzerinden aldığımız servislere para ödeyeceğimiz de tahmin edilmekte. Bunun Google gibi firmaların projeleri ile mi yoksa devletler eliyle mi olacağını kestiremiyorum. Kapitalizm kötü ama bir taraftan da böyle işe yarayan tarafları da var sevgili okurlar. Evet şirketler de babasınn hayrına ulaştırmıyor bu interneti. Ne kadar kullanıcı o kadar ekmek demek ama olsun. Herkesin kazançlı çıktığı önemli bir proje bizce.

Hepinize iyi yıllar.

Bu bir yazı dizisidir. Google’ın az bilinen diğer projelerine göz atmak istiyorsan aşağıdaki linkleri takip edebilirsin.

Google’ın Robotları

Google’ın Uçan Rüzgar Tribünleri

Google Project Loon

Google’ın Akıllı Kontakt Lensi

Sürücüsüz Arabaların Çalışma Mantığı

Google Ölüme Çare mi Buluyor?

Yorum yaz!