Google’ın az bilinen projelerinde bugün, tamamıyla Google projesi olmasa da Google’ın büyük fon aktardığı ve desteklediği Makani Power adlı projeyi konu alıyoruz.

Makani Power, aslında 2006 yılında Kaliforniya, Almeda’da kurulan bir enerji şirketi ancak diğer enerji şirketlerinden ayrıldığı bir nokta var. Onlar Google ve Amerikan Enerji Daire başkanlığının da desteğiyle sıradışı bir rüzgar tribünü üretiyorlar. Rüzgar tribünleri alışılagelmişin dışında olarak yerde değil gökyüzünde bulunuyor.

Saul Griffith, Don Montague ve Corwin Hardham tarafından havada süzülebilen rüzgar tribünleri üretmek hayaliyle 2006’da yola çıkan şirket bunu sonunda başarmış ancak kurucularından Corwin Hardham’ın 2012 yılında 38 yaşındaki erken ölümü 2013 yılında Google’ın desteğini aldıkları zamanı ve Amerikan hükümetini arkalarına aldıkları zamanı görmesini engellemiş. Toprağı bol olsun bu kafadarların amacı yeşil enerjiyi ucuza mal etmekmiş. Yeryüzünde dünya gibi yüz gezegene yetecek kadar rüzgar varken bunun sadece yüzde 4’ünü kullanıyor olmamızı kendilerine yedirememişler ve uçurtmayla başladıkları bu serüvende bugün insansız hava araçlarıyla gökyüzünden enerji toplar hale gelmişler.

Klişe ama dünya sizin gibi insanların hatırı için dönüyor sevgili yeşil enerji yatırımcıları diyor ve Maiotik ailesi olarak bu yaratıcı fikirleri için dünya adına kendilerine teşekkür ediyoruz. Merak edenler Makani Power’ın resmi sitesinden bir uçuşta ne kadar enerji depolandığına ya da uçuşun temel mantığına  ulaşabilirler.

İyi goygoylar.
MERAKLI OKURA NOT: Bu bir yazı dizisidir. Google’ın az bilinen diğer projelerine göz atmak istiyorsan aşağıdaki linkleri takip edebilirsin.

Google’ın Robotları

Google’ın Uçan Rüzgar Tribünleri

Google Project Loon

Google’ın Akıllı Kontakt Lensi

Sürücüsüz Arabaların Çalışma Mantığı

Google Ölüme Çare mi Buluyor?