Guinness Rekorlar Kitabı ve Ortaya Çıkışı

Sözlüklerde gördüğüm, bir ara araştırmak üzere yer imlerine eklediğim, bugünlerde ise akademik ya da ansiklopedik bilgisini aradığım ancak bir türlü bulamadığım bir gerçekle daha karşınızdayım. Guinness Rekorlar Kitabı Vikipedi’de bir barda bulunduğuna dair minik bir atıf yapılmış ama yeterli bilgiyi ihtiva etmiyor.

Evet sevgili okur, konu: Guinness Rekorlar Kitabı ! Dünyanın en çok satan seri kitaplar ünvanını elinde bulunduran, kütüphanelerden en çok çalınan kitap serisi olmakla ünlenen o kitap. Hepimizin bildiği gibi doğa olaylarına ya da insan durumlarına ait rekorları içinde barındıran efsane eser. Ancak bulunma hikayesi de hayli ilginç.

Guinness Rekorlar Kitabı ve Ortaya Çıkışı | Guinnes Rekorlar Kitabı

Guinnes Biralarını bilirsiniz. Benim de sevdiğim nadir koyu biralardan birini üretirler. 250 yıl hatta daha da fazladır ayakta olan bir bira markası bu. Heh şimdi bunu aklınızda tutun. Hikaye şu: İrlanda’da bir barda Guinnes’in patronları oturup muhabbet ederlerken birbirleriyle iddialaşmaya başlıyorlar. En fazla kim nefesini tutabilir minvalinde şeyler bunlar. Derken birinin aklına bir fikir geliyor ve böyle şeylerin kaydını tutsak ya falan diye birbirlerine dönüyorlar. O kafayla mantıklı gelmiş olacak ertesi gün Guinnes Biraları sponsorluğunda ilk afiş yayımlanıyor. Hikayenin devamında da bugün Guinnes Biraları’nın da önüne geçen bir Guinnes Rekorlar Kitabı ortaya çıkıyor işte sevgili okur.

“Gördüğünüz gibi rakıda bir ayranda içmesini bilene” diyor ve kafası güzel bu arkadaşlara teşekkürü borç biliyorum.

GUINNESS BİRALARI

Lafı açılmışken Guinness Biraları nı da az içmedim sevgili okur. Özellikle koyu biralarını çok severdim. Nasıl param oluyorsa İzmir’de Del Mundo’da La Puerta’da takıldığım geceler Guinness ler, Winestephanlar, Grolsch’lar havada uçuşuyordu. Sonra uzun süre Tuborg Gold’da devam ettim. Bir ara Mahmut’la kendi biramızı falan da yaptık ama pek tat vermiyor artık yeni güzel bir içkiye gereksinimim var sanırım.

El yapımı şaraplara falan döndüm, ara ara garip markaların biralarına bakıyorum ama hiçbirinden İzmir’de kalan gençliğimde takılırken içtiğim biraların tadını alamıyorum. Zaman geçti tamam geçmişe özlem mi tamam ama bir bilgisizlik sorunum da var sanırım. İnsanların yaşı arttıkça zevkleri rafineleşiyor. Yeteri kadar bilgi edinemedim ben alkol konusunda o yüzden basamak yükseltip rafine bir seviyeye de ulaşmadı.

Aman bu da rafine düzeye ulaşmayıversin Tuborg Gold candır.

He sevgili biraseverler Bira Yogası ve Bira Boru Hattı ile ilgili şöyle iki ilginç içeriğimiz daha var. Oraya da bekleriz.

Yakşanlar.

Yorum yaz!