Bira Boru Hattı

Belçika’da açılan Bira boru hattı haberi aslında yeni değil Flash TV gibi eski haberi minik bir arşiv yazısı ekleyip yayımlamıyoruz. Konu Bira olunca daha da çok hoşumuza gidiyor. Bizim olayımız yer imlerini bloga yığmak, bir nevi kişisel arşiv oluşturmak, güncel olmak gibi iddiamız yok. Yani her gün yazı eklemek gibi bir planımız var ama bu eklenen şeylerin güncel olacağına dair bir iddiamız yok.

Okur eleştirisi yanıtlar gibi başladığımız bu girdiye olayla devam etmek istiyoruz. Sözlükçüler ya da hikikomoriler zaten bilir ama internetini yeni açan ya da mağaradan henüz çıkan takipçiler için böyle de bir şey var diye ekliyoruz.

Belçika’nın Brugge kentinde -ki iddaacılar kentin futbol kulübünü bilir(hani hep tek kaçtan yatıran takım)- bira taşıyan kamyonlar trafikte çok yer kaplayıp sıkışıklığa neden olduğu için yöneticiler bira aktarması için boru hattı yapmaya karar vermişler. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından daha çok heyecanlandırmıştı beni. 4 yıl süren çalışma sonucunda yerin altından saatte 6 ton bira taşıyabilecek bir hat hizmete sunulmuş. Hizmet budur modernite budur.

Bir de şey var mesela hizmet deyince sinirlendiğim bir belediyecilik anlayışı var geçen Gürsel KORAT’ta konuyla ilgili bir tivit attı:

“Asfaltınız hayırlı olsun” diyen bir belediye başkanı olmaz. Oraya iş yapması için seçildi. Asfaltı kesesinden vermiyor. Asfalt bizim zaten.

Yeri gelmişken belediyenin de çok ses çıkarmayanı reklam yapmayanı makbul dedikten sonra girdiyi noktalıyorum.

NOT

Benim kafamdaki modernite rahatça bira içilebilen yerdir. Yıllardır barda otururum. Tedirgin olduğum yer modern değildir. I love batının ahlaksızlığı.

YILLAR SONRA GELEN DÜZENLEME: Bu yazının üstünden geçen zaman içinde kendi biramı yaptım. Kimi zaman kendisini bir çözüm olarak düşündüm. Varlığından da memnunum ancak sanırım bira konusunda kendimi biraz eğitmem gerekiyor. Hepsinin binbir ton çeşiti var.

Bir de artık eskisine nazaran daha çok içiyorum. Şarabı da seviyorum. Bu da böyle bir ekleme olsun. He bir de bu girdiye benzer Bira Yogası diye ilginç bir girdimiz daha var. Ona da bekleriz.

Yorum yaz!