Google Robot

Google Robot, Merhaba sevgili okur, Google’ın az bilinen projeleri hakkında yazılar yazdıkça ilginç bilgiler ediniyorum. Bugünkü konumuzu oluşturan proje, bir robot projesi, Google’ın sahibi olduğu robot şirketlerinden sadece biri: Boston Dynamics.

2013 yılında Google tarafından satın alınan Boston Dynamics’in çalışmaları hakkında çok şey bilmiyoruz. Ancak geçmişte ABD Ordusuna hizmet etmesi için Pentagon’la ortak çalışmalar yürüttüğünü ve ürettiği robotların çatışma alanlarında kullanıldığından haberdarız.

Boston Dynamics’in son ürünü, Spot adında tekme dahi yese dengesini kaybetmeyen tekrar ayağa kalkabilen dört ayaklı köpeğimsi bir robot. Burada iş amaçlı robotlar üreteceğini söyleyen şirketin çalışmalarının bana çok iyi niyetli gelmediğini söylemek istiyorum.

Oyuncular bilecektir videodakine benzer bir robot teknolojisi Call of Duty’nin bir oyununda kullanılıyordu. Hatta bu oyunların içine bu gibi icatların dünyaya haber vermek amacıyla kasıtlı olarak eklemlendiğini söyleyenler de var. Olabilir. Canlı hayvanların dahi çatışma alanlarında teknoloji sayesinde yönlendirildiğine dair yazılar okumuştum.

Gerçekten de ilginç düşünsenize bu Google’ın sahibi olduğu robot şirketlerinden sadece biri, kapalı kapılar, gizli laboratuvarlar ardında başka neler araştırılıyor bilmiyoruz, diğer şirketlerin yaptıklarından haberdar bile değiliz.

İnsanlar uzaya seyahatin maliyetini düşürmek yeni gezegenler keşfedip yaşamak fikriyle uğraşıyorlar sevgili okur. Bir taraftan tehlikeli icatlar yapıyorlar, bir taraftan yapay zeka tartışmalarla da olsa ilerliyor, eşinip duruyoruz. Dünya asıl hızlı dönemine bence henüz girmedi. Macera şimdi başlıyor diye düşünüyorum.

Aslında başlığı koyarken şeyden endişe ettim acaba Google Robot denilince Google’ın web sitelerini indekslemek için kullandığı örümcekler mi anlaşılıyor diye endişe ettim ama daha ilgi çekici kısa ve SEO’ya uygun bir başlık bulamadım. O yüzden yenisini bulana kadar bununla idare edelim derim ben sevgili okurlar.

Hepinizi burunlarından öpüyorum. Bir sonraki Google projesinde görüşmek üzere esen kalın.

MERAKLI OKURA NOT

Bu bir yazı dizisidir. Google’ın az bilinen diğer projelerine göz atmak istiyorsan aşağıdaki linkleri takip edebilirsin.

Google’ın Robotları

Google’ın Uçan Rüzgar Tribünleri

Google Project Loon

Google’ın Akıllı Kontakt Lensi

Sürücüsüz Arabaların Çalışma Mantığı

Google Ölüme Çare mi Buluyor?

Yorum yaz!