En Büyük Ağaç Ev

Horace Burgess’in Ağaç evi. Başkan’ın Ağaç Ev olarak da biliniyor. Dünyanın en büyük ağaç evi olarak bilinen ev için inşaata başlamanın Tanrı’nın emri olduğunu söyleyen Burgess, ağaç ev yapmaya 1993’te başlamış ve 2012 yılına kadar inşaata devam etmiş.

Ağaç ev Crossville, Tennessee’de bulunuyor ve kilise olarak kullanılıyor.

Bugün yerel bir cazibe merkezi haline gelen ağaç ev Guinnes Rekorlar Kitabı’nda kendine uygun bir kategori bulamadığı için resmileşemese de dünyanın en büyük ağaç evi olarak biliniyor.

(Bu arada Guinness Rekorlar Kitabı’nın nasıl ortaya çıktığıyla ilgili yazıyı okumanızı da salık veririz sevgili okurlar.)

HOBİLER VE İŞ

İnsanların ne güzel hobileri var nan. Ben de en fazla belki bir ev yapmak ya da klasik bir arabayı baştan yapmak gibi düşler kuruyorum. Gerçi bunlar bile emekli olmadan pek olanaklı değil gibi. Zaman bulamıyoruz ki bütün bunlara. Dolayısıyla Maiotik gerçekte yapamadığımız o fiziksel alanları en azından sanalda yaratmamıza olanak sağladığı için bu işleri yapıyoruz sanırım. Çünkü çalışma hayatı artık insanların haftada yalnızca beş gününü değil çoğunlukla 6 gününü hatta 7 gününü alıyor. Bu koşullarda çalışmak zorunda kalan insanların boş vakitlerinde bir şeyler yazıp çizmeye ya da hafta sonu ormanda kalıp sessizliğe gömülüp aileleriyle şömine aşında dinlenebilecekleri Colarado’daki evlere benzer evler yaratmaları olası değil. Ancak denilebilir ki son elli yılda ulaşması gittikçe güçleşen maddi olanaklar kapitalizmin gevşemesi ve daha insancıl bir noktaya gelmesiyle çözülecem umarım. Bilemiyorum buna sebep belki büyük bir salgın, savaş ya da doğal afet olabilir ancak kapitalizm daha insancıl olmak zorunda kalacak. Evrim de bunu emrediyor.

Ama o zamana kadar siz gene de işiniz dışında hobinizle ilgilenin Elon Musk, insanın gelecekteki yaşantısını işi dışında zamanını harcadığı o iş belirler diyor. Gerçi kendisi benden daha şanslı. Yıllarca çalışıp boşa olduğunu anlayan ve derin depresyona giren ya da her şeyi bırakıp 30 yaşından sonra yeni umutlarla bir girişim yapıp batan ve canına kıyan çok insan var. Dolayısıyla gerçekler web sitelerinde anlatıldığı kadar neşeli ve pembe değil. Adımlarınızı dikkatli atın ama hobilerinize de vakit ayırın canım okurlar.

Yorum yaz!