Colorado Evleri

Colorado Evleri başlığına girmeden önce pasif ev nedir? onu bilmemiz gerekiyor. Pasif Ev: Enerji kaynaklarımızın tükendiği dünyada enerji kullanımını minimuma indirecek, doğal gaz, elektrik, su gibi aboneliklere ihtiyaç duymadan, dışarıdan enerji girişine gerek kalmadan kendi enerjisini kendi üretebilecek bir ev çeşiti.

Yeşile dönmek! İşte Colarado’da yapılan da yukarıda anlattıklarımdan farklı değil. Rocky Dağları’nda bulunan Colorado Evleri , enerjiyi muhafaza eden materyallerden yapılmış. Isı kaybı falan gibi problemler yaşanmıyor yani. Tabi sende karlı dağ havasında kapıyı eşek kadar ayırıp açık tutmayacaksın yoksa ev soğur. Bir de anılarım depreşti: Bir ara bizim ev dışarıdan daha soğuktu sevgili okur bilir misiniz? Kapıyı hemen kapatırdık ki dışarıdaki insanlar daha fazla üşümesin. Doğal gaz o kadar pahalıydı.

Devam etmek istiyorum: Deniz seviyesinden 6800 feet yüksekte olan Colorado Evleri toplu ve özel alanlarıyla, sade iç tasarımıyla Japon kültüründen ve japon yaşam alanlarından ilham almış.

Artması bütün dünya için harika bir gelişme. Enerji konusunda dışa bağımlı Türkiye de bu işe yatırım yapsa hiç fena olmaz.

Colorado Evleri | Wood exterior of the home gives it cool cabin look 1 Colorado Evleri | Unique design of green home in Rocky Mountains with minimal Japanese design 1 Colorado Evleri | Top notch insulation and great views combined at the MARTaK Passive House 1 Colorado Evleri | Space savvy staircase design with built in shelving 1 Colorado Evleri | Small and minimal kitchen with frosted glass doors for cabinets 1 Colorado Evleri | Net bed on the upper level also acts as a light well that brings ventilation to the lower living area 1 Colorado Evleri | Minimal and cozy interior clad in FSC plywood cedar and tile 1 Colorado Evleri | Metallic sheet improves the overall insulatio of the cool moutnain home 1 Colorado Evleri | Fabulous exterior in red and wood 1 Colorado Evleri | Fabulous energy efficinet green home in Colorado Rocky Mountains with Japanese aesthetics 1 Colorado Evleri | Elegant and modest cabin style green home in the Rocky Mountains Colorado 1 Colorado Evleri | Contemporary bathroom in white and gray 1

Valla ne diyeyim Colorado’da olmasa da şöyle İzmir Mordoğan‘da falan bir yazlık isterim. Arsa bile olur ellerimle kurarım gerekirse ben iskelesini falan. Gerçekten kimileri dünyaya yaşamaya gelmiş bizde yaşayanları izlemeye gibi bir durum söz konusu olacak yoksa. Şöyle şeylerin ulaşılabilir olması lazım ya.

ALLAHIN TOPRAĞI ALLAHIN AĞACI

Allahın toprağına allahın ağacından bir ev yapmak istiyorum. Neden bu yola yüzbinlerce lira dökmek zorundayım. Şunların artık geldiğimiz 21. yüzyılda daha erişilebilir olması gerekmiyor mu soruyorum size sevgili okurlar.

Neyse içi huzurlu olsun da gerisi o kadar da önemli değil deyip geçiştireceğim artık. Halbuki önemli mekanların insan ruhuna etkisi inanılmaz boyutlarda. Romanlarda bile yazarlar en çok mekan seçimlerine özen gösterirler, karamsar romanda kapalı mekan sayısı fazla olur gün ışığı girmez e ona koşut neşeli yapıtlarda da açık mekanlar ve yüksek tavanlar söz konusudur. Gerçi yüksek tavan işini resmiyet ve insanlar arasındaki soğuk ve ciddi iletişimi anlatmak için de kullanıyorlar ama mekan önemli yani sevgili okur.

Mekan bilimsel olarak insan ruhunu biçimler ona etki eder. Hiç etrafı ağaçlarla çevrili bahçeli iki katlı bir evde yaşayan adamın ruhuyla apartmanda 1+1 evde yaşayan adamın ruhu aynı olur mu allah aşkına!

Yorum yaz!