Yabanda Bir Türk

BBC Earth harika yayınlar yapıyor sevgili okur. Ben Fogel’ın sunduğu bir de belgesel var. İstekleriyle çağdaş yaşamın dışına çıkmayı seçmiş, yaban bir coğrafyada kendi kendilerine yetebildikleri yeni bir düzen kurmuş insanların öyküleri anlatılıyor. Hatta bana adada tek başına yaşayan adamı Maiotik’te paylaşma esini veren de bu belgeselin ta kendisi. Bu yazımızın konusu da yabanda bir Türk.

Ben Fogel, ilk ziyaretinde yabanda bir yaşam kurmuş, kendi su depolarını, güneş fırınlarını inşa etmiş, güneş enerjisi sistemini kurmuş, el yapımı bira yapan, yiyeceklerini bahçesine ektiği sebzelerle karşılayan yani kendi kendine yetebilen bir düzen kuran insanların yeni yaşamlarına konuk oluyor. İkinci ziyareti ise beş yıl sonra bu yaşamların ne durumda olduğunu görmek için yapıyor. Bu bize kent yaşamından kaçma düşünün sürdürülür olup olmadığına ilişkin cesaret verici ipuçları sunuyor.Yabanda Bir Türk | Mavi Masa

Yabanda bir Türk öykümüz de bu yabana giden insanlarla aynı güdüyle doğaya çıkan Çetin Sabah adlı biri. Kent yaşamından sıkıldığını nefes alamıyordum diye anlatan Çetin Sabah, Mersin’de yaşarken tasını tarağını topluyor ve uygun bir fiyata aldığı Mardin Savur’daki arazisine yaptığı 28 metrekarelik tek odalı evinde müzik ve kitaplardan kurulu bir yaşam alanı oluşturuyor.Yabanda Bir Türk | Dikkat Kedi VarEvinin girişine koyduğu şakalı tabelalarda -de, -da ekini ayırmayı unutsa da kendisine imrendiğimizi ve cesaretinden dolayı tebrik ettiğimizi aslında bizim de yaban yaşamı tercih etmiş insanlarımızın belgeselini yapabileceğimizi belirtmek isterim.

Acaba böyle bir işe mi girişsek?

NOT: Kendisi her yeri maviye boyuyormuş.

Yorum yaz!