Volkswagen T1 Artık Elektrikli

Volkswagen Elektrikli … Burada elektrikli araçlar üzerine çok yazı yazdık artık hangisine bağlantı vereceğimizi de şaşırdık. Ancak şaşırdığımız bir şey daha var bu elektrikli araç işi neredeyse butik bir şirketin bile ortaya bir ürün koyabileceği sıra dışı bir şeye dönüştü. Gün geçmiyor ki menzili 250 km’den aşağı olmayan adı bilinmeyen bir şirket tarafından üretilmiş tasarım harikası yeni bir elektrikli motosikletle karşılaşmayalım.

Salgın dönemlerinde bile gelişimin bu kadar hızlı yaşandığı çağda bu içeriğimiz de klasik araçların elektriklendirilmesi üzerine kurulu. Volkswagen’in T1 adında hippilerle özdeşleşmiş efsane bir karavanı var bilirsiniz. Aşağı görselini bırakıyorum:

Volkswagen T1 Artık Elektrikli | Volswagen T1

Klasik Volkswagen T1

Volkswagen Elektrikli Araba T1 için geçtiğimiz yaz Type 20 adında eski kafayla çağdaş teknolojiyi birleştiren deneysel bir tasarım ortaya koymuştu. Geçmişin hippileriyle bugünün doğa severleri arasında bir köprü kurmaya çalışan Elektrikli Volkswagen bu aracıyla çizgi üstü bir işe imza atmış ancak ilk konsept olduğu için tasarımı hakkında da birçok olumsuz yoruma maruz kalmıştı.

Volkswagen T1 Artık Elektrikli | Volksvagen Type 20

Volksvagen Type 20

Volkswagen T1 Artık Elektrikli | Volksvagen Type 20 2

Volksvagen Type 20’nin Konsolu

Volkswagen Elektrikli Araba

Volkswagen Elektrikli Araba nın başlattığı iş eClassic’in de işbirliğiyle yeni bir T1’e dönüştü ve ortaya e-Bulli çıktı. Aşağıdaki görseller minibüsümüzün kendisine ait. Aracın tabanını bataryayla kaplamışlar ve saatte 130 km hıza erişmesine olanak tanımışlar. 1962’deki versiyonuna göre tam iki kat tork ürettiğini de belirtmek gerekir.

Volkswagen T1 Artık Elektrikli | Volksvagen e Bulli

eClassic bu işi 1962 model bir T1’in motorunu elektrikli motorla değiştirip içine çağdaş teknolojiyi koymasıyla gerçekleştirdi. Yalan yok tasarıma bakınca aracın biraz ruhunu kaybettiğini düşündüm. Eskitilmiş ya da Retro görüntüsünün çok parlatılarak ön plana çıkarılması yapay bir görünüme neden oluyor ancak bu konsept bize çok daha ilginç bir başlangıca kapı araladığı için kendini affettirmeyi başarıyor.

Volkswagen T1 Artık Elektrikli | E Bullinin n Konsolu

Almanya Hannover’de sınırlı sayıda üretilmesi planlanan ve salgın nedeniyle şimdilik ertelenen e-Bulli, klasik araçları elektrikliye çevirme konusunda yeni bir akım başlatacak gibi. Tahminim yakın gelecekte bizim bugün DMAX’de izlediğimiz araç tamir programları bir anda klasik araçları elektrikli araçlara çeviren belgesellere dönüşecekler. Aynen bir minibüsü ya da tırı özel üretim karavana çeviren butik işletmeler gibi bir çok işletme de bu araçları elektrikliye çevirmek için çalışacak. Geçtiğimiz yıllarda Türk bir ustanın da bunun olanaklı olduğuna ilişkin haberi çıkmıştı ancak pek gündem olmamıştı.

Volkswagen T1 Artık Elektrikli | e Bullinin İçi

Yeni bir girdide görüşene kadar kendine iyi bak.

Yorum yaz!