Elektrikli Otomobil Pazarındaki Son Gelişmeler

ÖZET: Elektrikli otomobil le ilgili önemli gelişmeleri ilgi alanım olduğu için kısa bir yazıda toparlayabildiğimi düşünüyorum. Sözü edilmeyen şeyler elbette var. Ancak heyecanlananlar için yeterli içerik burada.

OKUMA SÜRESİ: 4 dakika

Ülkemizde “Otomatik vites de araba mı araba dediğin düz vites olur” sözleri söylenedursun. Dünyada otonom sürüş son hızla gelişiyor. Daha önce burada otonom arabalar ve elektrikli otomobillerin gelişimi ve çalışma mantığı üzerine bir şeyler yazmıştım. Birkaç yıla kalmadan araç üreticilerin artık yalnızca elektrikli otomobil üreteceğini söylemiştim. Volvo 2019’dan itibaren yalnızca elektrikli ve hibrit araçlar üreteceklerini açıkladı. DS Otomobil, 2025’ten sonra benzinli ve dizel araçları üretmeyi bırakacaklarını duyurdu. Teker teker bu haberler gelmeye başlıyor. Tesla Roadstar’ı açıkladı. Tek şarj ile 1000 km gidilebilecek araçlar ürettiğini ve 2020 yılında yollarda olacağını söylüyor. İngiltere’deki şarj istasyonlarının sayısı akaryakıt istasyonlarının sayısını geçmiş. Bazı lastik firmaları kablosuz şarj özelliği olan tekerlekler üretmeye başlayacaklar. Bosch gibi önde gelen batarya firmaları bir bataryanın bir benzin alma süresinde dolacağı ürünler tasarlamaktalar. Bir çok araç üreticisi şarj istasyonlarını ücretsiz yaptığını duyuruyor. Dünya araba sektörü anlamında mükemmel bir yere gidiyor.

Elektrikli Otomobil Pazarındaki Son Gelişmeler | Bmw Electric Cars

Ülkemizde en dandik arabayı bile 100 bin liraya satsalar da Avrupa ve Amerika için erişilebilir rakamlarda elektrikli araçlar üretiliyor. Türkiye’de bile Zorlu Enerji’nin yatırımlarıyla kurulmuş birçok şarj istasyonu var ve büyük şehirler arasında menzili geniş bir elektrikli araçla yolculuk yapmak hiç zor değil. Aşağıda Türkiye’deki şarj istasyonlarının konumları var:

Elektrikli Otomobil Pazarındaki Son Gelişmeler | Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının KonumuBütün gelişmelerin birkaç yıl geriden geldiği ülkemde elektrikli araç üretmek istediğimizi daha önce söyledik Cumhurbaşkanı, Elon Musk ile görüştü ancak maalesef bunlar devlet düzeyindeki görüşmeler ve söylemlerle olmuyor. Ashlee Vance’ın yazmış olduğu Elon Musk kitabını okumanızı öneririm düşüncelerin hangi topraklarda filizlendiğini yasakların vergi indirimlerinin teşviklerin bir işe yaramadığını öğrenmemiz gerekir. Doğamıza zarar vermediğimiz, yaşanılabilir bir dünyada, herkesin asgari düzeyde yaşam koşullarına erişebildiği bir yaşam dilerim.

Elektrikli Otomobil Pazarındaki Son Gelişmeler | Reno Zoe

Görüşmek üzere.

NOT

Kaynakları yazının içindeki bağlantılarla verdim. Kimileri resmi açıklamalar kimileri güvenilir kaynaklar. Türkçe ve ingilizce kaynaklar var. Kendine iyi bak sevgili okur. Umarım bir gün biz de bineriz şunlara. Bineriz kesin de işte bugünden bakınca uzak geliyor. Yoksa değişimin önünde kimse duramaz.

Yorum yaz!