Vivo Apex 2020

Vivo Apex 2020 … Konsept tasarımları severim ancak gerçekleşmeyecekse bunları paylaşıp paylaşıp da tüketiciyi gereksiz heyecanlara sürüklemeyi yersiz bulurum. Çünkü biz bugüne kadar akla gelebilecek onlarca sektörde yaratıcı, uygulanabilir ve çözüm getiren onlarca konsept gördük. Sonra ne oldu? Hal-i hazırda zaten iyi satış rakamlarına sahip şirketler risk almak istemedikleri için devrimsel yenilikler yapmaktan kaçındılar ve bu konseptler bir türlü gerçekleşemedi. Ancak gene de akışı değiştiren çizgi üstü ve sıradışı işler yapan firmalar da yok değil. Vivo da bunlardan biri.

İlk örneğini Rus geliştiriciler tarafından ortaya konmuş YotaPhone’un mürekkep ekranıyla gördüğümüz çift ekran teknolojisini geliştirip renkli ve iki ekranlı telefon için de önce böyle bir konsept tasarım ortaya koyan Vivo daha sonra aynı yıl içerisinde bunu üretmeyi başarmış ve çekinmeyip satışa sunmuştu. Bu da demek oluyor ki Vivo Apex 2020 de tamamıyla ya da bir kısmıyla pek yakında satışa çıkabilir. Konseptlerin en önemli özellikleri gerçek olmasa bile ileride kullanılacak bir çok teknolojiyi gözler önüne sermesi sonuçta. Mesela Sony’nin de elektrikli arabası yok ama bu arabalar için neler yapabileceklerini anlatan teknolojiyi gösteren konsept bir arabası var.

Vivo Apex 2020 Özellikleri

Şu bir gerçek: şu saatten sonra devasa donanımların son kullanıcı deneyimine çok bir katkı sunduğunu söylemek anlamlı bir yorum olmaz sevgili okur. Dolayısıyla çağın standartlarını karşılayacak ortalama üstü donanıma sahip ürünler düzgün bir yazılımla giydirildiği zaman ortaya çıkan şey daha önemli artık. Bu bakımdan Vivo Apex 2020 özellikleri burada işlemci vb. teknik detaylara çok girmeden anlatılacak. Sunduğu devrimsel yeniliklerden söz edilecek.

Vivo Apex 2020 | Vivo Apex 2020 Yazı İçi

Vivo Apex 2020’nin en çok dikkat çeken yönü kamerası sevgili okur. Yanlış anlamayın ekranın içinde bulunması da ciddi bir yenilik ama kast ettiğimiz o değil. Biliyorsunuz el gimbalları ve sonrasında özellikle Go Pro Hero Black 7 ile birlikte çığır ajan optik imaj sabitleme sistemiyle mikro kamera dünyası kasıp kavruluyor. Telefonların geldiği nokta aksiyon kameralarını bile tarihe gömecek noktada ve aksiyon kameralarının satış rakamları bir iki prestijli firma dışında hayli düşük. Bakın modern telefonlardaki optik imaj sabitleme sistemi şu biçime çalışıyor:

Bunun üzerine bir de dijital düzenleme kodları çalışınca ortaya pürüssüze yakın bir görüntü çıkıyor. Ancak telefonların tek başına kullanımında sonuç her ne kadar mükemmele yakın olsa da nitelikli bir gimballa kıyaslayınca görüntüdeki kalite kaybı ve bunun gibi sebepler yüzünden üst düzey bir başarım sergilenemiyor. Ancak Vivo, Apex 2020 ile bu işe çözüm üretiyor ve kendinden gimballı bir telefon kamerası üretiyor. Onun sistemi de şu biçimde:

Minimalliğin moda ve yaşama bakış açısı olarak hem şirketler hem de insanlar tarafından neredeyse artık bir tüketim düşüncesi durumuna gelmesiyle yanında fazladan tek bir çöp bile taşımayan çağdaş insana büyük bir kamerayı ve gimbalı tek bir telefon olarak veriyor. Tek dileğim şu mikrofon işinin de artık kendinden çözülmesi. Çünkü şu bir gerçek ki videoda görüntüden bile önemli olan şey ses. Bu sebeple mutlaka harici bir mikrofon ya da ses kayıt cihazı kullanmak zorunda kalıyoruz. Eğer mikrofonu da muhteşem bir biçimde gelecekse parasına bakmam alırım ben bu ürünü sevgili okur. Bir taşla üç kuş vurmuş oluyorum çünkü.

NOT

Bir de yakında telefon değiştirmem gerekiyor. Kablosuz şarj ve sağlam optik imaj sabitleme özelliğine sahip güzel bir telefon alayım diyorum ama Blackberry’nin fiziksel klavyeli şu ürünü de dikkatimi çekmiyor değil:

Vivo Apex 2020 | Blackbery Key 2 Lite

İçerik üreten adamız sonuçta. Vivo’yu bekleyim diyorum ama ülkemizde satışı yok. Bunun yerine içerik üretmek, doktorayı bitirmek için adam akıllı fiziksel klavyeli bir Blackberry mi alayım yoksa başka bir seçeneğe mi yöneleyim düşüneceğiz. Tek derdimiz bu olsun. Araştırması eğlenceli.

SON NOT: Optik İmaj Sabitleme Videosunun kaynağı şurası sevgili okur. Silinir falan diye buraya yükledim.

Yorum yaz!