Ünlü Model Köpeğiyle Evlendi

Geçtiğimiz yaz 49 yaşındaki model Elizabeth Hoad ve köpeği Logan bir televizyon kanalındaki Bu Sabah adlı programda yaşamlarını birleştirdiler. Bildiğin köpeğiyle evlendi. İnsan model ve canlı yayın sözcüklerini birleştirince mutlaka bir reyting ve reklam kokusu da alıyor ancak bu haber değeri taşıdığı gerçeğini değiştirmiyor.

49 yıllık yaşamı boyunca 4 başarısız nişanlılık yaşadığını belirten Hoad’ın 200’e yakın flört sürdürmüş. Sonra aşk arayışını 1 yıl önce sahiplendiği köpeği ile sonlandırdığını belirtmiş. Sunucunun bu davranışı kimi seyirciler tarafından rahatsız edici bulunup bir hayvanla evlenmeyi engelleyen yasalar olması gerektiği söylenirken kimi seyirciler tarafından da neşeli bir olay olarak karşılandı.

Hoad, bir yıl önce barınaktan aldığı Logan için ben onu, o da beni kurtardı diyor. Logan’dan önce mutsuz olduğunu kırılmış bir insan olduğunu belirtiyor. Aslında bir çok arkadaşının da bir adamla evlenmektense köpekleriyle evlenmeyi yeğlediğini söylüyor.

Elizabeth Hoad, bu konuda bir ilk değil; daha önce Kuzey İrlandalı Morgan Callaghan adındaki bir kadının da Terrier cinsi Henry adındaki köpekle 2009 yılında evlendikleri biliniyor. Arizona’dan 55 yaşındaki başka bir kadın da evlendiği köpeği için Her zaman benim için orada ve beni dinliyor bir kadın başka ne ister ki! diyor.

Köpek sahiplerinin bilimsel olarak daha az yalnızlık ve stres çektiği bilimsel bir gerçek. Bir evcil hayvanla birlikte yaşayan insanlar psikolojik olarak daha sağlıklı oluyorlar ancak benim de bu haberde rahatsız edici bulduğum noktalar var.

PEKİ BU EVLİLİK YASAL MI?

Köpeğiyle evlendi diyoruz ama gerçekte tek yasal evlilik iki insan arasında olan evlilik. İkincisi haberde hayvanlar bir şova araç ediliyormuş gibi geliyor, üçüncüsü hayvanların evlilik hakkındaki düşünceleri sorulamayacağına göre ne kadar iradi bir karar veriliyor? Hayvan hakları açısından nasıl bir durum var bilemiyorum? Diğer taraftan insanlar birbirlerini ya da hayvanları incitmedikleri sürece isterlerse kayayla evlensinler banane diye düşünmüyor da değilim ancak özetle kediyle yaşayan bir insan olarak yazıyorum: Bir hayvanı canından çok sevmek, yaşamını ölene dek birleştirmek güzel ve anlaşılabilir bir durum olsa da sanki bu işte başka bir iş var sevgili okur.

Yorum yaz!