Sokak Hayvanları Nasıl Hayatta Kalırlar?

Sokak Hayvanları … Üniversitedeyken böyle videoların paylaşılıp duyar kasılmasından rahatsız olurdum. Ancak son sınıfta bir çocuk geldi ve bize Sokak Hayvanları ile ilgili akıllara ziyan bir sunum yaptı. O gün anladım ki böyle videolar sokak hayvanlarını düşünmeyenlerin düşünmesi için, kaygısızların dert edinmesi için aslında büyük bir görev üstleniyor.

Size birkaç çalışmadan bahsetmek istiyorum. Bahsedeceğim şey hayvanların yaşam alanına beton döktüğümüz ve bizden önce de dünyada olan bu hayvanları rahatsız ettiğimiz gerçeğinden öte bir şey. Hayvanların bizimle beraber evrim geçirmesiyle alakalı bir durum. Okuduğum makalede şöyle bir şeyle karşılaştım: İki adet minder var. Bunların birine daha önce insan oturmuş onun kokusu sinmiş diğerine ise kedi oturmuş ve onun kokusu sinmiş. Kedileri sırasıyla bu iki minderin ortasına koyuyorlar. Çok ilginç kedilerin büyük çoğunluğu insanın oturduğu mindere gidiyor. Özellikle kediler doğuştan insanlara güvenmek güdüsüyle doğuyor sadece sokakta yaşadıkları travmalarla bu durum değişiyor. Keza köpeklerde de böyle bir durum var. Eğer özenli olmazsak kentlerde yaşayakalmakta güçlük çekecekler. Eğer özenli olmazsak çeteler kurmak ve geceleri bizi korkutmaya çalışmaktan başka çareleri kalmayacak.

Yakın zamanda uzun uzun kediler ve köpekler hakkında akademik destekle dolu bir makale yazacağım. Bekleyin anacığım.

NOT

Yazıda bahsettiğim makale için nolur şimdi kaynak istemeyin çok aramam lazım. Bulamam demiyorum. Kaynaksız da yazmam ama vallahi baya aramam lazım. Hafızama güvenmenizden başka çare yok. Bilimsel araştırma referanslarının yarısı da böyle zaten. Görüşürük.

Tuna o gün dil dersliğinde unutulmayacak bir sunum yapmıştı bize. Kendi evinde onlarca kediye bakıyor. Dışarıdan görseniz önce yadırgarsınız ancak tanıyınca anlıyorsunuz ki klişe olacak ama dünya resmen böyle insanların hatrı için dönüyor. Bunlar çağdaş keşişler. Çok zeki ve iyi bir işe sahip bir insandı Tuna. Sokak hayvanları için aldığı riskler üstlendiği sorumluluksa inanılmazdı.

O gün bana büyük bir duyarlık kattığını söyleyebilirim. Kendisine buradan tekrar defalarca teşekkür ederim. He benim de beş yıldır kedim var he Kül Merak! kendisi ailem olur gül gibi yaşayıp gidiyoruz.

Yorum yaz!