Ufak Evler

Ufak evler… Oldum olası küçük odaları sevdim. Dar alanların samimiyeti bir başka oluyor diye düşünüyorum. Söz gelimi dar köy odalarındaki kalabalık ortamlar da çok hoşuma gider. Burada geleneğe bir güzelleme yapmıyorum. O köylerde bir damın altında yaşayan birkaç ailenin yoksulluk yüzünden bir odaya tıkıldığını biliyorum ama hani şu bayramda gittiğin ortam gibi ortamları düşün. Ya da mesela öğrencisin evin var. Öğrenci evin. Geniş odada sohbet edersen buz gibi olur, dar odaya gitmen lazım. Dar, küçük yaşam alanı samimidir, insan gerçekliğine daha uygundur. Bu sebeple gelecekte de yaşamak için ufak evler seçilebilir.

Söz gelimi yıllar önce şu bizim kuşum aydın diye bildiğimiz Aydın UĞURLAR’ın evinizden neden taşındınız? Sorusuna bir cevabı vardı: “Evim kocaman ama odaları boş be!” demişti. Evin kocaman olup yalnız olduktan sonra ne anlamı var sevgili okur. Küçük alanlar iyidir. İnsanın dünyada kapladığı alan mütevazi olmalıdır. Ufak Evler iyidir.

Tasarım akımları da yıldan yıla değişiyor. Bir ara ne güzel gittikçe küçülüyorduk ama sonra gene büyümeye başladık. Devasa ekranlar, büyük telefonlar, Led TV’ler, sinema salonları, imax’ler, büyük yapılar, mega inşaatlar, gökdelenler…

Ben aşağıdaki gibi kendi kendine yeten 3 metrekarelik, ya da yukarıdaki videodaki gibi 38 metrekarelik alanlar geri dönsün istiyorum. Emlak fiyatlarının pahalılığından haberim var. Hatta şurada apartman fiyatlarının neden bu kadar pahalı olduğuyla ilgili tarihsel bir yazı da yazmıştım. Merak etmeyin her şeyin normale döneceğini biliyorum. İleride de küçük alanlarda yaşayalım istiyorum.

Hoş hayatımın son iki yılında kedişimle yaşadığım için belki bir artı bir değil de iki artı bir tercih ediyorum artık ama onun da hareket alanına ihtiyacı var sevgili okur ne yapayım diyor ve güzel temennilerle dolu bir girdinin daha sonuna geliyorum.

Son videonun görselleri de aşağıda:

Ufak Evler | house02 Ufak Evler | house03 Ufak Evler | house05 Ufak Evler | house04

Yorum yaz!