Wewalk Akıllı Baston

Merabaa canlar! Bugün; Türk tasarımı, yüzde yüz yerli malı olan hatta Dünya’da bir ilk olma özelliğini taşıyan Wewalk Akıllı Baston girişiminden bahsedeceğim biraz. Wewalk Akıllı Baston bütün görme engellilerin sahip olması gereken, mucizevi bir olayı olmayan ama günlük hayatı çok çok kolaylaştıracak bir akıllı baston bu. Baston Türkiye’nin farklı üniversitelerin mühendislik bölümü öğrencilerinin katıldığı bir hackathon etkinliği sonucunda ortaya çıkmış, üç aylık yoğun bir çalışma sonucunda da WeWALK olarak gerçek hayata taşınmış.

WeWALK görme engellilere üç devrimsel özellik sunuyor;

Birincisi: Baş ve göğüs hizasındaki her şeyi algılıyor,

İkincisi: Telefonların bastonların üzerinden hiç çıkartılmadan kullanılabililiyor oluşu,

Üçüncüsü(ve bence en önemlisi): Geliştirilebilir açık bir platform olarak tasarlanıp sürekli geliştirilmesine olanak sağlanması. Bakıldığında küçük şeyler gibi görülebilirler ama hiçte öyle değil.

Akıllı bastonların sevkiyat tarihi, Temmuz 2017.  Fiyatı ise 559 TL.

İlk akıllı baston olan WeWALK hakkında çok güzel bir tanıtım videosu da yapılmış. Bence bir izleyin:

Dipnot 1: Hatta katkıda bulunmak isterseniz bu projeye 49 liradan başlayan desteklerde de bulunabilirsiniz. Detay için buradan.

ÖĞRETMENLER İÇİN

Bilirsiniz Anadolu’nun ya da doğunun ulaşılması zor yerlerinde sene 2020 olmasına rağmen hala bazı ana derslerin öğretmeni yoktur. Bu sorun da diğer branşlardaki öğretmenlerin o branşlara girmesiyle çözülür. Yani bir branş öğretmeniyseniz ilk atandığınız yerde aslında branşınızla ilgili değil tüm dersler öğretimiyle ilgili bir deneyim yaşarsınız. Ben bu Wewalk Akıllı Baston u teknoloji tasarım derslerinde anlatıyordum çocuklara çok ilgilerini çekiyordu. Buna benzer bir ürün ortaya koymak amacıyla güdüleniyorlardı. Ya da daha önce burada paylaştığımız deniz temizleyen gemilerle ilgili sunumlarım oldukça ilgilerini çekiyordu. Bu kaynakları öğrencileriniz için de kullanabilirsiniz.

Hatta ben üniversitede de bilişim derslerine giren bir okutman ya da öğretim üyesi olsam öğrencilerime buna benzer toplumun yetersizlikten engellenmiş bireylerine adam akıllı bir çözüm sunan onların yaşamını daha akışkan ve kolay hale getirecek böyle projeler hazırlamalarını isterim bitirme tezi olarak.

Wewalk’ı takip ediyoruz, umarım gelecekte daha da başarılı olurlar.

Bir sonraki yazıya kadar kendine iyi bak sevgili okur.

Yorum yaz!