Deniz Temizleme Gemisi

Yıllardır hayalini kurarız, çocuklara çevreye ilişkin düş gücünü devindirecek ödevler verdiğimizde hep denizleri temizleyen gemiler yapmayı denerler. Daha önce buna benzer düşlerin gerçekleşmesi yolunda da adımlar atıldı gerçi ama ilk defa bu kadar büyük ve düşümüzdekinden bile daha çok çöp toplayıp enerji tüketmeyen bir gemi yapıldı.Deniz temizleme gemisi.

Deniz Temizleme Gemisi | Temzilenmiş Bir NehirBaşlıkta Deniz Temizleme gemisi yazıyor ancak orijinal adı: Okyanus Temizleme Gemisi. Adı sizi aldatmasın aslında kendisi yalnızca ırmakları temizliyor ancak adının okyanus temizleme gemisi olmasının bir nedeni var. Denizlerdeki ve okyanuslardaki kirliliğin yüzde 80’i yalnızca ırmakların yüzde 1’i tarafından meydana getiriliyor. Dolayısıyla eğer ırmakları temiz tutarsak denizlerdeki ve okyanuslardaki kirliliği de yüzde 80 oranında azaltmamız olanaklı.Deniz Temizleme Gemisi | Kirli Nehirleri TemizlemekGemi, güneş enerjisi ile çalışıyor ve tamamen otonom bir sisteme sahip. Yani projenin işe koyulabilmesi için insan gücü gerekmiyor. Sadece acil durumlarda insanları haberdar eden bir yapısı var. Tek bir seferde 100 ton plastik toplayabiliyor ve hiç ses çıkarmıyor. Bence hoş da bir tasarıma sahip.Deniz Temizleme Gemisi | Irmak Temizleme GemisiBiri Malezya’da diğeri Endonezya’da olmak üzere şu an iki gemi etkin olarak çalışmakta. Yakında üçüncüsünü Vietnam’da dördüncüsünü de Dominik Cumhuriyeti’nde işe koymayı düşünüyorlar. Projenin ilerleyen aşamalarında Tayland ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de çalışacaklar.Deniz Temizleme Gemisi | Deniz Temizleme Gemisi PlastikleriKendisi hakkında detaylı bilgiye şuradan erişebilirsiniz.Deniz Temizleme Gemisi | Okyanus Temizleme Gemisi

Resmen çocukken düşündüğüm bir şey gerçek oluyor. Demek ki insandaki hayal etme becerisi aşağı yukarı benzer. Aynı dönemde başka milletlerde çıkmış destanların birbirine benzemesi gibi bu çağda da çocukken düşünü kurduğumuz şeyler aynı olabiliyor.

Bir de ketçap ve mayonezi karıştırıp satmak gibi bir fikrim vardı onu denediler aşkım aşkımdı hatta adı sanırım ama tutmadı sevgili okurlar. Bir sonraki girdide görüşene kadar kendinize iyi bakın.

Yorum yaz!