Torku Ürünleri

Torku ürünleri Şimdi, bugüne kadar arkadaşlara tavsiye ettiğim, “Bu bir kooperatif. Aldığınız ürünün parası direk çiftçinin cebine gidiyor. Alın aldırın!” dediğim. Büyük mağazalara başlangıçta sektör öncüleri tarafından kasten sokulmadığına inandığım Torku markası üzerine yazacağım.

Ben ki zamanında babamın Türk Petrolleri’ne karşı duyduğu sempatiyi -ki bu sempati yüzünden yolda kaldığımız olmuştur- büyüdüm ve Torku’ya karşı hissettim. Lakin hikayenin sonu Türk Petrolleri gibi olmadı. Türk Petrolleri hala ülkenin en önemli kuruluşlarından biri ama Torku bizi üzdü sevgili okur.

Tekrar tekrar birkaç örnek dışında hiçbir şirkete sempati duyulmaması gerektiğini iliklerimize kadar hissettik Allah’a şükür diyor ve neden üzüldüğümüzü anlatmak istiyorum:

Mağara’dan yeni mi çıktın diyebilirsiniz. Durum zaten sözlüklerde defalarca ayan beyan ortaya konulmuş ama ben yeni öğrendim ve şok oldum sevgili okur. Ürünlerimizde gerçek şeker kullanıyoruz deyip: hem milli servet hem de dünyanın en sağlıklı ürünlerini üretiyorlar, yabancı organik bir muadili bunun on katına gidiyor diye gururlandığımız Torku ürünleri bildiğin glikoz şurubu varmış sevgili okur.

Kanıt

Torku Ürünleri | Torku Glikzo Şurubu İçeriyor

Kanıt … Şimdi buradan sonrasını anlayabilmemiz için biraz lisedeki biyoloji dersine gitmemiz gerekiyor: Normal şeker yani bizim çaya attığımız küp şeker Sakkaroz’dur sevgili okur. Sakkoroz pahalıdır sevgili okur. Bu yüzden de birçok firma Sakkaroz’dan kırk kat daha fazla tat veren ve Sakkaroz’dan neredeyse kırk kat daha ucuz olan Glikoz Şurubu’nu kullanır. Aynı mantı firmalarının ürünlerinde kıyma yerine soya kıyması kullanmaları gibi bir olay bu(vejetaryenken denemiştim bu soya kıyması olayını bence kötü).

Peki, yediğimiz üründe Glikoz Şurubu olup olmadığını nasıl anlarız? Baklava yediğimizde, ya da bir şekerlemenin tadına baktığımızda damağımızda yakan bir tat kalıyorsa o üründe ağzına kadar Glikoz Şurubu vardır sevgili okur. İyi baklavanın içinde ilk defa kullanılmış tereyağı ve gerçek şeker olur o da ağzınızı yakmaz sevgili okur. Glikoz şurubu zararlıdır sevgili okur. Şişmanlamanıza neden olur. Kalp rahatsızlığı çekme ve pankreas kanseri olma ihtimalinizi de artırır sevgili okur.

O halde ne yapalım? Torku Ürünleri de bizi üzdüğüne göre ne yiyelim?

Bende kendisine yeni takıldım, bence bir dal Canan KARATAY izleyin.

NOT: İnternette tekrar bir gezindim de çarşı hakikaten karışmış.

Torku’nun iddialara verdiği yanıt burada:

TORKU’NUN YANITI

Sayın Tüketicimiz ,
Bildiriminize istinaden ürün içerik bilgileri konusunda bilgilendirmek isteriz;

1.İnvert Şeker Şurubu(Pancar Şeker Çözeltisi):

Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği kapsamında invert şeker iki ana başlıkta tanımlanmıştır;
İnvert şeker çözeltisi: Kristallendirilmiş sakarozun enzim veya asit hidrolizi ile glukoz ve fruktoza kısmen indirgenmesinden elde edilen ve invert şeker oranı kuru maddede ağırlıkça en fazla %50 olan sulu sakaroz çözeltisini,
İnvert şeker şurubu: Kristallendirilmiş sakarozun suda çözünerek hidroliz yöntemi ile kısmen indirgenmesinden elde edilen ve invert şeker oranı kuru maddede ağırlıkça %50’den fazla olan, sulu sakaroz çözeltisini,ifade etmektedir.

Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği kapsamında tanımlanan, invert şeker şurubu, Türkiye’ de
sadece Konya Şeker tarafından üretilmekte olup, hammaddesi şeker pancarından elde ettiğimiz kristal şeker(sakkaroz) dir.
Kullanılan hammaddenin pancardan elde edilen şeker olmasından dolayı “Pancar Şekeri Çözeltisi” ifadesinin ,etiket bilgilerinde yer alması ,”Tüketiciyi Yanıltma” anlamına gelmemektedir. Belirtilen özel bir ifade şekli ile pancar şekerinden elde edilen özgün ürünlerimiz için rakiplerimizden farklılığımız ortaya konulmuştur.

2.Glikoz ve Glikoz Şurubu:

Türk gıda kodeksinde Glikoz ve Glikoz Şurubu aşağıdaki başlıklarda tanımlanmıştır;
Glikoz: İnvert şeker çözeltisinde bahsi geçen sakkarozun asit veya enzim hidrolizi ile açığa çıkan bir mono sakkarittir.
Glikoz Şurubu veya Glikoz-Fruktoz Şurubu veya Fruktoz-Glikoz Şurubu: Nişasta veya inulinden veya bunların karışımından elde edilen besleyici değeri olan sakaritlerin saflaştırılmış ve koyulaştırılmış sulu çözeltisini,ifade etmektedir.

Tebliğ’de belirtildiği gibi glikoz şurubu nişasta bazlı şekerden elde edilen bir üründür. Ürün etiket bilgilerimizde, glikoz şurubu içermediği belirtilmiştir. Bu durum rakip firmaların nişasta bazlı şekerden elde etmiş olduğu glikoz şurubu kullanarak ürettiği ürünlerden ,ürünlerimizi ayrıştırmak için kullanılmıştır. Amacımız, nişasta bazlı glikoz şurubuna hassasiyet gösteren tüketicilerimiz için, ürünlerimizi nişasta bazlı glikoz şurubu kullanılan diğer ürünlerden ayrıştırmaktır.

3.Potasyum sorbat:
Türk Gıda Kodeksi kapsamında, Gıda Ürünlerinde, kullanım izni olan bir koruyucu maddedir. Bu maddenin de tehlikeli olarak tanımlanması doğru bir yaklaşım değildir.

Saygılarımızla
TORKU ÜRÜNLERİ

Yakşanlar dilerim.

2 yorum

  1. Meltem
    • blank bozkirinokuru

Yorum yaz!