İnvert Şeker

İnvert Şeker ya da İnvert Şeker Şurubu nu gıda mühendisi olmayan birinin konunun uzmanından öğrenip öyle anlatması gerekiyor. Çünkü gıda mühendisleri bilmediğimiz birçok enzim, derece ve çözeltileri de doğal olarak işin içine katıp açıklıyor ve anlaması güç oluyor. Şimdi anlamak için biraz geriye biyoloji dersimize gideceğiz.

BİLMENİZ GEREKENLER

Sakkaroz: Bu bildiğiniz çay şekeri. Okuduğum ve öğrendiğim kadarıyla piyasada erişilebilir ve diğerlerine göre daha kaliteli olan şeker bu. Glikoz ve früktoz’un birleşiminden oluşuyor.

Glikoz: Ancak sakkaroz pahalı olduğundan kimi zaman asitle parçalanarak glikoz ve früktoza ayrıştırılıyor ve glikozu kullanılıyor. Glikoz, sakaroza göre kat kat daha tatlandırıcı ve kat kat daha ucuz bir şey. Ancak oldukça zararlı. Kanser ve bunun gibi rahatsızlıklara yol açıyor.

Früktoz: Glikoza göre insan sağlığı için o kadar zararlı değil ve bilimsel olarak zararlı olduğunu kanıtlayan bir çalışma da yok ancak çok masum bir şeker türü değil.

PEKİ İNVERT ŞEKER NEDİR?

İnternet üzerinde Gıda Mühendisi olmayan biz sıradan kullanıcılar için invert şeker ile glikoz arasındaki farkın ne olduğuna ilişkin bir bilgi yok. Birçok yerde sulu sakkaroz olarak geçiyor. Bu da durumu glikoz şekerine göre daha masum gösteriyor ancak açıklaması şu. Yukarıda anlattığım üzere daha ucuz bir şeker türü elde etmek için sakkaroz asit yardımıyla parçalanıyor ve glikoz ile früktoza erişiliyordu. İnvert şekerin glikozdan tek farkı neyden elde edildiği. Glikoz GDO’lu mısır kullanılarak elde ediliyor. İnvert Şeker ise şeker pancarı kullanılarak. Durum bu kadar basit. Gene de glikozdan bir farkı yüzde ellisinin sakkorozdan diğer yüzde ellisinin de pancar şurubundan elde edilen glikozdan oluşması. Ancak temel olarak içinde glikoz var.

İNVERT ŞEKER ŞURUBU

Peki biz invert şeker şurubu ya da glikoz şurubu kullanılan bir yiyeceği nasıl tespit ederiz? Öncelikle ambalajlı bir ürün alıyorsak mutlaka arkasını kontrol etmeliyiz. Ancak Türkiye’de gerçek şeker kullanan bir marka neredeyse kalmadı ne yazık ki? Dışarda yemek yerkense eğer yediğiniz tatlı damağınızda yakıcı bir tat bırakıyorsa onun içinde glikoz olduğu bilmelisiniz sevgili okur. Kötü meyve sularında ve berbat baklavalarda sıkça karşılaşılır bu durumla.

PEKİ NE YAPMAMIZ GEREKİR?

Sevgili okurlar, kutsal bilgi kaynağı ekşi sözlükten edindiğim ancak bilimsel bir kaynak bulamadığımı da açıkça belirttiğim bir bilgiye göre 1 litrelik sakkaroz 22 litrelik glikoz şurubuna denk. Normal sakkarozun yani çay şekerinin tüketimi bile riskli ve hastalıklara yol açan etkilere sahipken. Bunun 22 katını sunan glikozun etkilerini varın siz düşünün.

İnvert Şeker | ay Şekeri

Bu arada gene 2001 yılında IMF’nin aldığı tedbirler kapsamında Türkiye’de şeker pancarı fabrikalarına el konduğunu da gene ekşisözlükten öğrendim. Yani bu halkın gerçek şekere erişimini ellerinden almış olabilirler. Bu sömürü düzenini anlatan, konuyla ilgili gelişmekte olan ülkelere girerek sağlıklı kaynaklarını sömüren Cargill adlı firmayı anlatan bir film var. Aksiyon filmi olsa ve derinliğe inmese de Cardiff adındaki kurgusal bir firma üzerinden durumu eleştiren Kaçış Yok adlı filmi Maiotik’te inceledik. O yazıya bekleriz.

SON NOT: Torku’nun da daha önce ürünlerinde Pancar Şekeri kullanırken bazılarında artık invert şekere yer verdiğini aktardığımız şöyle de bir içeriğimiz var.

Kendine iyi bak.

Yorum yaz!