Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

Açık Dünya oyunlarını ne kadar çok sevdiğimi daha önce şurada yazmış olduğum Sleeping Dogs oyunu incelemesinde anlatmış, küçük yapımlardan büyüklerine kadar neredeyse çıkmış bütün açık dünya oyunlarını oynadığım belirtmiştim. Şimdi de Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands oyunundan söz edeceğim.

Tom Clancy serisi daha önce açık dünya oyunu yapmamıştı. Bu işi ilk defa açık dünyaya taşıyacakları için beklentim çok yüksek değildi ancak Ubisoft daha önce şurada birini incelediğimiz Far Cry serisinden ve benim özellikle ikinci oyununu çok başarılı bulduğum Watch Dogs serisinden belirli dersler çıkarmış ki Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands oyununu saydığım oyunlardan da birtakım özellikleri alarak tam kararında çıkarmayı başarmış.

Peki Oyunun Senaryosu Nasıl?

Oyunda 4 kişilik bir takımla Bolivya’yı narko devlete çevirmiş bir uyuşturucu kartelini devirmeye çalışıyoruz. Devrimcilere yardım etmeye çalışan Amerikan askerleriyiz (sanki biraz Far Cry’ları andırıyor değil mi?). Oyunun tek oyunculu modunu isterseniz online olarak arkadaşlarınızla beraber 4 kişilik takımınızla bitirebiliyor, isterseniz de tek başınıza ilerleyebiliyorsunuz. Eğer tek başınıza ilerlemeyi tercih ederseniz ekipteki diğer askerlere emirler verebiliyorsunuz. Bölümleri kimi zaman taktiksel ilerleyerek gizlilik içerisinde kimi zaman da Polat Alemdar modunda bitirebiliyorsunuz. Görevleri yapmak için haritanın o bölümündeki istihbaratları toplamanız ve bilgi edinmeniz gerekiyor. Bu istihbarat olayı oldukça iyi düşünülmüş.Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands | Tom Clancys Wild Life Haritası ve İntelleriTom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands, geniş bir haritaya sahip. Araç kontrollerine çok laf etmişler ancak ben kötü olduğunu düşünmüyorum zamanla alışılıyor. Zamanla diyorum çünkü oyun inanılmaz uzun bir oynanış süresi vadediyor. Birçok açık dünya oyunu oynamış bir insan olarak söylüyorum: Bu kadar uzun süre sıkılmadan oynadığım ve bitirdiğim oyun sayısı azdır. Her gün başına otursanız neredeyse bir 15 gün kadar yolu var.Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands | Tom Clanycs OynanışOnun dışında Ubisoft’un atmosfer kurmada başarılı bir firma olduğunu söyleyebilirim. Far Cry New Dawn’daki eleştirileri ciddiye alan firma ara sıra durup manzarayı seyretmek isteyeceğiniz kadar güzel bir çevreye sahip.

Son olarak bir takım materyaller toplayarak karakterinizi ve ekibinizi geliştirebildiğinizi, online olarak arkadaşlarla bir senaryoyu bitirmenin de dehşet neşeli olacağını söylemem gerekir. Benim öyle oyun oynayan arkadaşım pek yok. Çok konuda olduğu gibi bu konuda da yalnızım.Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands | Tom Clancys Oyun İçiEyyorlamam bu kadar kısa ve öz. Görüşmek üzere.

Yorum yaz!