Times Gazetesi 1920’li yıllarda trende, otobüste yolculukta daha rahat okunsun diye bugün Times New Roman diye bildiğimiz fontu tasarlatıyor. O gün bugün de akademik çalışmalarda olsun yazının geri döndüğü çağ olarak adlandırabileceğimiz 21. yüzyılda olsun sık sık karşımıza çıkıyor.

Fakat tabi çağımızın dijital gereksinimleri estetikle beraber var olmak zorunda olduğundan Times New Roman‘ı yeteri kadar estetik bulmayan ekip ücretsiz lisanslı bir Times Newer Roman fontu geliştirmiş.

Font, Times New Roman gibi gözükmekle beraber karakterler yüzde 5 -10 arası enine daha uzunmuş ve 15 sayfaya 6800 Times New Roman karakteri sığarken Times Newer Roman ise 5833 karakter sığdırabiliyormuş. Ekip bunun okuma işini kolaylatırdığını ve sözcüklerin yüzde 13’ünü kurtardıklarını söylüyor.

Sitede karşılaştırmalı örnekleri bulabilirsiniz. Times Newer Roman fontunu dijital dünyanın gereklerine daha uygun buldum ben. Hatta maiotik 2.0 verisyonunda bu fontu düşünebilirim. Maiotik 2.0 yakın bir zamanda olmamakla beraber Endüstri 4.0 gibi ağır ağır gelen harika bir mod olacak sevgili okurlar.

Yakşanlar