The Terror: Kutuplarda Sıkışıp Kalan 129 İnsan

İçerik Özeti

The Terror, Amazon Prime’da altyazı seçeneğiyle sunulan iki sezonluk bir dizi. Bu inceleme ise yalnızca birinci sezona ilişkin.

Sanılanın aksine bir Amazon Prime değil AMC yapımı olan The Terror her ne kadar iki sezonluk bir dizi olsa da bu sezonlar aslında birbirinden bağımsız öyküler anlatmakta. Yani diziyi aslında mini bir dizi serisi gibi düşünebilirsiniz. İlk sezon, Kutuplarda bir geçit bulmak amacıyla 1845 yılında İngiltere adına yola çıkan Erebus ve Terror adındaki iki gemi ve mürettebatının kurguyla harmanlanmış gerçek öyküsünü anlatıyor.

Erebus ve Terror, bu keşif yolculuğunda toplam 129 mürettebatla birlikte 1847 yılında buza saplanıyor. Mürettebatın büyük bir bölümü hipotermi, konservelerden kaynaklı kurşun zehirlenmesi ve açlık gibi nedenlerle yaşamını kaybediyor. Kalanlarsa 1848 yılında bu iki gemiyi terk ederek buzlarla kaplı kutuplarda sonu gelmeyecek bir kurtuluş yürüyüşüne başlıyor. Devamındaysa yamyamlık, isyan, soğuk…

The Terror Gemisinin Etrafı

The Terror Gemisinin Etrafı

Dan Simmons’un tarihsel gerçeklikten hareketle yazdığı romandan uyarlanan dizi, atmosfer anlamında inanılmaz başarılı bir iş çıkarıyor. Yer yer stüdyo ortamında yaratıldığını sezdiğimiz ortamlara rastlasak da bu, dizinin atmosferine hiç zarar vermiyor ve özellikle makyaj ekibinin de başarısıyla kimi sahneler – kırbaçlama ve donan parmakların kesildiği sahneler – sunduğu gerçeklikle sizi derinden sarsıyor.

Mürettebat Gözlem Yapmaya Çıkarken

Mürettebat Gözlem Yapmaya Çıkarken

Normalde bir diziden merak unsurunu devindirmesini ve sizi bölümler boyunca aksiyonla sürüklemesini beklersiniz. Ancak bu The Terror’da böyle olmuyor. Aslında olaylar çok hızlı akmıyor yer yer durağanlaştığı bile oluyor ama o atmosfer sizi bir biçimde dizinin içinde tutmaya yetiyor ve kutuplarda üşüdüğünüzü hissederek sanatsal bir doyumla izliyorsunuz ekrandakileri. İnsanın doğayla ve birbiriyle olan mücadelesini sağlam çatışma ögeleri, dramatik anlar ve muazzam bir atmosferle duyumsatıyor sizlere.

Jared Harris Ögesi

Gelelim oyunculuklara, dizi kısıtlı bir alanda geçtiği için kuvvetli oyunculuklara gereksinim duyan cinsten. Söz gelimi Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu da öyleydi. O işi ancak Haluk Bilginer gibi bir oyuncu halledebilirdi. The Terror’da da böyle bir durum söz konusu. Dolayısıyla kaptan Jared Harris’ten başka bir oyuncu ile canlandırılsaydı bu kadar etkileyici olur muydu bilemiyorum. Çernobil dizisiyle iyice popülerleşen Jared Harris muazzam bir performans sergilemekte.

Jared Harris

Jared Harris

Kast seçimi de gerçeklikle uyuşur biçimde İngiliz kökenli oyunculardan yapılmış. Drama etiketini bile gördüğünde kaçan benim gibi insanların dahi mutlaka bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.

NOT

Erebus ve The Terror’un kalıntılarının gemiler kaybolduktan tam 169 yıl sonra 2014 yılında bulunduğunu da eklemek isterim.

Yorum yaz!