Singapur Gezilecek Yerler

Bloglardan Derleme Singapur Gezilecek Yerler Yazısı Gitmeyi çok istiyordum bir ara o bakımdan beni iyi hazırlık  yapmış planlı bir hayalci olarak düşün. Singapur’a ilk vurulmam Hitman’ın son filmini izlememle olmuştu. Daha sonra gezi yazılarıyla ve bookingten bulduğum otel fiyatlarıyla da kendimi heveslendirerek merakımı artırmıştım. Hatta Skyscanner’dan uçak bileti bile bulmuştum sevgili okur.

O zamanlar bir haftalık tatil için asgari beş bin lira gerekiyordu. Ama sonra iş çıktı, para bitti, dolar arttı… derken benim Singapur hayali de yalan oldu (Merak eden için bir haftalık tatil Singapur’a yetiyor sevgili okur. Ülkenin toplam yüzölçümü bizim bir ilçemize denk geliyor zaten).

Singapur Gezilecek Yerler | pano11

Hülasa ben de kendimi tatmin etmek için size fotoğraflarla derlenmiş bir Singapur yazısı yazmaya karar verdim. Gönül isterdi ki gidip gezip geleyim, öyle anlatayım ama yok. Şimdilik böyle idare et.

Singapur, yasaklar ülkesi olarak biliniyor ama şimdi yasaklar ülkesi deyince diktatörlükle yönetildiğini falan sanma bilakis Malezya’dan ayrılıp bağımsızlığını kazandığı günden beri yönetim anlamında dünyanın en mutlu insanları burada yaşıyor. Hem Singapur’lu bir insanın hükümet muhalifi olması çok ilginç geliyor bana. Bizim topraklarla kıyaslayınca adamlar baya aşmış kalıyor.

Singapur Gezilecek Yerler | mg 5633

Bahsettiğim yasaklar gündelik yasaklar. Söz gelimi sakız çiğnemek ülke genelinde yasak. Bir gezi yazısında okuduğuma göre bunun sebebi şuymuş: Singapur’un ulaşım ağının büyük bir kısmını Metro oluşturuyor. Singapur’lu yetkililer, ülkenin yüzölçümü küçük olduğu için trafik olmasın diye araba almayı zorlaştırmış. Araba almak için bir ton vergi ödemeniz ve kendinize ait bir park yeri ibraz etmeniz gerekiyor. Plakanızın rengine göre sadece haftanın belirli günleri aracınızı sürebiliyorsunuz bütün günlerde sürülebilen bir plaka rengi falan var ama onun fiyatı biraz uçuk. İşte bu yüzden şehirde taksi, otobüs ve metrodan oluşan ulaşım ağı kuvvetlendirilmiş ve çok ileri bir seviyeye taşınmış.

Gelelim bunun sakız yasağıyla ilgisine: Vakti zamanında bir turist sakızını metronun asansörüne çıkarıp yapıştırıyor sevgili okur. Asansör oldukça gelişmiş bir sensör sistemine sahip. Sensörün üzerine yapışan sakız, asansörün kitlenmesine sebep olunca sırf bu sebeple Singapur metrosu bir gün boyunca faaliyet gösteremiyor. Singapur’da hayatı felç eden bu gelişme sonrasında da ülkede sakız çiğnemek komple yasaklanıyor (tamam bu biraz bizim kafamıza benziyor, çözemediğini yasakla gitsin). Gerçi bu yasağın Singapur’un dünyanın en temiz ülkelerinden biri olmasıyla da alakası büyük sanırım.

Singapur Gezilecek Yerler | mg 2843

TOZ TUTMAZ SOKAKLAR

Singapur Gezilecek Yerler yazıma devam ediyorum: Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olarak belirtilen Singapur, aslında elektronik ve gıda anlamında çokta pahalı değil lakin gıdanın yanında gelmesi gereken peçete için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Bütün dünyada standart olan yiyeceğinizin yanında gelen ya da rica edip isteyebileceğiniz peçete burada ücretle geliyor ve neredeyse yiyeceğiniz kadar pahalı. Dünyanın en temiz ülkerinden biri olan Singapur’daki pos cihazları bu yüzen biraz kirli olabiliyor. Temiz bir ülke dediysek harbiden temiz sevgili okuyucu. Ülkede hiç toz yok. Fotoğraflarda da göreceksiniz görüntü hep Full HD. Asfaltları da özel bir malzemeden yapıldığı için ülkeyi bir film stüdyosuna benzetmek ve pırıl pırıl görüntüler çekmek mümkün.

Singapur Gezilecek Yerler | img 0049

Ara sıra Muson ikliminin de etkisine gire Singapur genel olarak hep sıcak ama binalarda klimalar 7/24 çalışıyormuş. Hatta bununla ilgili ürettikleri bir deyim bile varmış. Ondan sonra kimi yerlerde “Ormana girmek yasaktır!” tabelalarıyla karşılaşılabiliyormuş. Çünkü şehir bildiğin ormanın içine kurulmuş ve orman tehlikelerle doluymuş.

Singapur Gezilecek Yerler | mg 4039

Onun dışında Filmlerde, bloglarda, medyada gördüğümüz o lüks oteller… Singapur Gezilecek Yerler bununla da bitmiyor o çatı katında havuz bulunan konaklama yerlerinin hepsi hep Singapur’da. Evlerin tamamı akıllı sistem. Kapitalizm hayranlığı değil hatta bu yüzyılda bazen beni kusturuyor bu apartmanlar. Şurada apartmanlar hakkında yazdığım yazıda belirtmiştim. Ama gene de iklimi, özellikleri, gelenekleri, konuşulan dil sayısı, insanların mutluluk oranlarıyla hep ilgimi çeken yerlerden biri Singapur.

Singapur Gezilecek Yerler | img 9787

Kişi başına düşen milli gelirin arşa değdiği bu ülkeye bir gün gidebnilmek ve görsellerde gördüğüm yerleri gezebilmek ümidiyle hepinize iyi akşamlar.

Yorum yaz!