Ölümlü Tesla Kazası

Merhaba sevgili okur, doğru söylüyorsun çeviriye çok gömdük kendimizi. Paranın tadını alıp rock yapmayı bırakan Beatles gibiyiz. Kolay diye kendi başımıza içerik üretmez olduk. Bu yüzden kalite biraz düşmüş olabilir ama merak etmeyin toparlayacağız diyor ve haberimize geçiyorum. Ölümlü Tesla Kazası …

Haber dediysek vakti zamanında görüp yer imlerine eklediğimiz bir bilgi kırıntısı. Daha önce burada sürücüsüz ve yardımcı pilotlu arabalar üzerine Google’ın projesinden bahsettiğimiz bir yazı yazmıştık hatırlarsanız.

Hatta orada bugünkü girdimize konu olan Tesla S Model arabanın ani fren sistemini de paylaşmıştık – aha aşağıdaki video –

Bugünse Tesla S Model’in karıştığı ilk kazayı paylaşacağım sizlerle. Ölümlü Tesla Kazası Video yok ama olay aşağıdaki gibi:

“Tarihler 7 Mayıs 2016’yı gösterirken Florida’da Tesla S Model’i kullanan Joshua D. Brown otoyolda giderken arabasını sürücüsüz moda alıyor. Videolarını Youtube’dan da yayımlayan Joshua biraz şansız çünkü Tesla’nın kamerası ilk defa güneş ışığı yüzünden önündeki Traktörü göremiyor. Sonuç ölüm.

Bu kazada Tesla’nın çokta bir suçu yok. Çünkü kendileri arabalarının insansız sürüş için uygun olmadığını insanların işini gücünü bırakıp yolla ilgilenmeyi kesmelerine daha çok olduğunu ısrarla belirtiyor. Otopilot özelliğine sahip araçları kullanırken insanların daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Tesla şirketi kazayı kendi blogundan da yayımladı zaten.

Ölümlü Tesla Kazası kurbanı olan Joshua’nın toprağı bol olsun. Ama unutmayalım ki bu acı verici haberler ulaşımın daha da güvenli olmasını sağlayacak teknolojik atılımları da beraberinde getiriyorlar. Uçakların bugün bu kadar güvenli olmasının sebebi zamanında karıştıkları kazalar… Umarım böyle bir haberle tekrar karşılaşmaz ve geleceğe daha güvenli bakarız.

SON NOT 

Şimdi editör olarak ara ara eski yazıları dönüp kontrol ediyorum da. Bu yazıyı yazdığım dönemlerde çok heyecanlandığım için Tesla’yı baya savunmuşum ancak sonra öğrendiklerim doğrultusunda Yeni Nesil Arabalar Sandığımız Kadar Güvenli Olmayabilir diye de bir yazı yazdım. Daha demek ki bu teknolojilerin çok gelişmesi gerekiyor.

Güvenlik donanımlarının bir çoğunun standart olarak sunulması gerektiğine ilişkin de Avrupa ülkelerinin bir takım kanunlar yayımlaması gerek bizce.

Yorum yaz!