Yeni Nesil Arabalar Sandığımız Kadar Güvenli mi?

Kısa Özet: Yazıda 2019 model yeni nesil arabalar için güvenlik teknolojilerinin test edildiği, özellikle ani fren sisteminin başarısız sonuçlar elde ettiğine ilişkin verileri paylaşıyoruz.

Okuma Süresi: 5 dakika

Son yıllarda araba üreticileri arabalarını teknolojinin nimetleriyle sonuna kadar dolduracaklarına, konfor ve güvenlik için yeni uygulamalar ve sensörler geliştireceklerine ilişkin sözler veriyorlar. Söz gelimi bugün artık elektrikli olmayan, otonom özellikleri dahi bulunmayan üst sınıf bir Mercedes’in bile beyninde sürüş dinamiklerini ayarlayan milyonlarca satır kod bulunuyor. Peki yakın zamanda ölümlü kazaları gelecekte ise kazaları tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan otomobil şirketleri yeni nesil arabalar ile bu işi ne kadar başarabiliyorlar?

Amerikan Otomobil Derneği’nin verileri gösteriyor ki yeni teknolojiler arabanın içindeki sürücüleri ve yolcuları yüksek oranda korusa da yaya güvenliği konusunda sınıfta kalıyor. Otomatik ani fren sistemlerinin denendiği kuklayla yapılan bir testte hızlı yürüyen ya da koşan yayayı fark etmekte geciken sensörler kuklanın iki parçaya bölündüğünü gözler önüne seriyor ve üzücü sonuçlarla testten ayrılıyor.

SONUÇLAR YÜZ KIZARTICI

Bu kadarla kalmıyor. Farklı senaryolarla testler tekrarlanıyor. Teknoloji dönüşlerde çoğu zaman çocukları ya da yetişkinleri fark edemiyor. Yaya güvenliği adına duvara toslamış durumdalar. Volvo gibi şirketlerin yayalar için çarpışma anında açılacak hava yastıkları tasarladıklarını biliyoruz. Ancak hala pratikte nasıl çalışacağına ilişkin bir örnek yok.

Yapılan testin sonuçları o kadar çarpıcı ki ilk senaryoda testlerin yüzde 80’i çarpışmayla sonuçlanıyor. Çocuk ve dönüş içeren ikinci senaryoda ise yüzde 100 oranında çarpışma var.

2019 Model Chevy Malibu, Honda Accord, Tesla Model 3 ve Toyota Camry ile yapılan testlerin sonuçları böyle. Ben bu sitede uzun uzun elektrikli araçları övdüm, otonom araçların pek yakında olduğunu yazdım çizdim. Hatta şurada Tesla’nın ani fren sistemine ilişkin yaşam kurtaran bir gerçek anın videosunu paylaştım. Ama demek ki gidilmesi gereken daha çok yol var.

Amerika’da araç üretmekte ve satmakta olan firmalar 2016 yılında Ulusal Otoyol Güvenliği Kurumu’na (Amerika’nın Karayolları Kurumu) 2022 yılında otomatik ani fren sisteminin satılan her arabada standart donanım haline geleceğini belirtmişti. Sürekli elektrikli araçlar ve otonom sürüş hakkında heyecanlı, olumlu haberler paylaşmayayım dedim. Arka planda bunlar da var çünkü… Bakalım gelecekte neler olacak?

Yorum yaz!