Toplama Bilgisayar Önerileri

Hemen şimdi size en büyük Toplama Bilgisayar Önerileri arasında sayılabilecek önerimi vereyim: Toplama bilgisayar almayın. Şimdi aşağı performans canavarları gelip: “Ama neden bir başka firmaya aynı sistem için daha fazla para verelim ki? Kendi bilgisayarımızı kendimiz toplarız paramız da cebimizde kalır!” diyecek ancak kazın ayağı pekte öyle değil.

Ufkunuzu iki katına çıkaracak bir bilgiyle başlayayım: İşlemci dediğimiz şeyler temelde bir çip. Fakat bu çipler sandığımız gibi seriye göre ayrı ayrı yaratılmıyor. Onlarca farklı işlemci türü için temelde tek bir tip ürün ortaya çıkarılıyor ve fırına veriliyor(şaka yapmıyorum gerçekten fırına veriliyor açın çip nasıl üretilir bakın). Fırından çıktıktan sonra ise performanslarına göre söz gelimi İntel’de i3, i5, i7 şeklinde isimlendiriliyor. Bu kadar. Hasat toplamak gibi iyi varsaydığın domatesleri kilosu pahalı olan kasaya atıyorsun. Dolayısıyla aldığınız her i3 işlemci de aslında aynı performansta değil birbirlerini yakın performansta oluyor.

Siz şimdi: “Ben anlamam kendi bilgisayarımı kendim toplarım!” deyip i5 işlemci alabilirsiniz ama işte o zaman işiniz şansa kalmış olur. Çünkü siz standart bir i5 işlemci almışsınızdır. Halbuki ASUS, Lenovo, MSI gibi şirketler İntel’le yaptıkları anlaşma uyarınca her segment işlemcinin kaymak tabakasını yani en yüksek performanslısını alırlar. Varan bir. Sizin topladığınız sistemdeki i3 işlemci ile MSI’ın bilgisayarındaki aynı teknik özelliklere sahip i3 işlemcinin performansı aynı değil yani.

MÜHENDİSLİK VE MİMARİ

Devamında işin mühendislik kısmı var. Siz bir bilgisayar topladıktan sonra hesaplı olmasını istediğiniz için gidip içine korsan bir işletim sistemi kurmaktan fazlasını yapmayacaksınız ancak büyük firmalar sistemlerini bir işletim sistemi için optimize edecek mühendislerle çalıştığı işin size satın aldığınız şeyi en verimli kullandıracak altyapıyı ayarlayıp öyle yollamış olacaklar.

Toplama Bilgisayar Önerileri … Hiç aramayın bile bu anahtar sözcükleri. Daha birçok etken var tabi ama ayrı ayrı detaya girmedim, içinden çıkmayız sevgili okur. Grafikerler için ayrı oyuncular için ayrı ekran kartları var. Sonra satın alırken dikkat edin bu i serisi işlemcilerin u versiyonları var hq versiyonları var. Var da var. Bir ton detayı var işin ama temelde anlatabileceklerim bu kadar.

İlla bize Toplama Bilgisayar Önerileri sun diyorsanız da başka bir teklifim var. Kullanım amacınızı açıkladıktan sonra siz aşağı yazın alacağınız bilgisayarı ben al ya da alma derin olmadı.

Yakşanlar dilerim.

NOT: İyice teknik servis olduk yeminle açacağım “Ailenizin Teknik Servisi” kategorisini.

Yorum yaz!