Metrik Sistem Korsanları

Mil, inç, feet, pound derken Amerika, kullandığı “Imperial” ölçü sistemi ile dünyanın geri kalanından kendini ayırıyor.  Amerika’nın metrik sistem kullanmamasının sebebi ise farklı ve havalı olmak değil, aksine, bir talihsizliğin sonucu. Talihsizlik ise, Karayip Korsanları.

1794 senesinde Joseph Dombey isimli Fransız bir bilim adamı ve bitki bilimci, İspanyollara ait bir gemiyle Philadelphia’ya doğru o zamanın Amerika’nın dışişleri bakanı olan Thomas Jefferson ile buluşmaya gidiyordu. Bu buluşmanın amacı Jefferson’a 2 yeni Fransız ölçü birimini tanıtmaktı: metre ve kilogram (metrik sistem ismi henüz koyulmamıştı). Yolculuk sırasında bilim adamının gemisi İngiliz korsanlar tarafından fark edildi ve basıldı. Dombey kimliğini açığa vermemek için hemen bir İspanyol asker üniforması giydi ve yarım yamalak İspanyolcasıyla İngilizleri bir asker olduğuna inandırmaya çalıştı. Maalesef, İngilizler Dombey’in kim olduğunu öğrendi ve Fransa’ya karşı fidye olarak kullanmak için hapse attı. Joseph Dombey bu hapiste hayatını kaybetti.

Bu olaydan 7 sene sonra,  Dombey’in metre ve kilogramı tanıtmaya gittiği kişi, Thomas Jefferson, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı oldu.

Metrik Sistem Korsanları | Başlıksız 1

Dombey’in ölümüne de sebep olan şanssızlığı, deniz meselelerinde peşini hiç bırakmamıştı. 2 sene boyunca Peru’da biriktirdiği bitkileri Fransa’ya kargolarken kargonun içinde bulunduğu gemi bir korsan baskınına uğramıştı. Başka bir sefer, Şili’de topladığı bitkileri Fransa’ya göndermeye çalışırken bir anlaşmazlık sebebi sonucu kargo gemisine İspanya el koyup, Dombey’in çalışmalarını bir kez daha heba etmişti.

Belki de Dombey’in bu şanssızlığı olmasaydı ve gemisi korsanlar tarafından fark edilmeseydi, Amerika da dünyanın geri kalanı gibi metrik sistem kullanıyor olabilirdi.

 

Yorum yaz!