Martı Elektrikli Scooter

Daha önce şurada Elektrikli Bisiklet Kiralama hakkında bir yazı yazmıştım. Genel sistemin bir bisikletin bir istasyondan alınarak diğer bir istasyona bırakılması olduğunu belirtmiş Martı Elektrikli Scooter larından da kısaca söz etmiştik. Detaylandıralım: Yemeksepeti’nin Kurucu ortağı ve CEO’su olan Nevzat AYDIN’ın da yatırımı bulunan Martı Elektrikli Scooter larda alışılanın aksine bir istasyon yok. Size en yakın direkten alıp gideceğiniz yerdeki en yakın ağaca ya da direğe bağlayıp bırakıyorsunuz.

Sistemi dün deneyimleme olanağı buldum ve epey memnun kaldım.

Nasıl Çalışıyor?

Peki sistem nasıl çalışıyor? Martı uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra size en yakın Martı Elektrikli Scooter’ları harita üzerinden görüyorsunuz. Direğin dibine gidip QR kodu okutup kiliti açtıktan sonra (QR Kodu okumazsa elinizle şifre girmenize yarayan yer de var. Gece vakti bazen görmüyor çünkü QR kodu) Martı’yı alıp yolculuğunuza başlıyorsunuz. Bir iki ayağınızla ittirdikten sonra başparmağınızın altına denk gelen gaz pedalı ile martınıza hız veriyorsunuz. Daha önce hiç scooter sürmemiş bir insan olarak hiç zorlanmadığımı ve çok keyif aldığımı belirtmem gerekir.

Martı Elektrikli Scooter | Martı Scooter scaled

Gideceğiniz yere vardıktan sonra da gördüğünüz ilk direğe kilitleyip dikey pozisyonda fotoğrafını çektikten sonra sürüş otomatik olarak sonlanıyor. Çok pratik ve akışkan bir deneyim sunduğu kesin.

Ücret

Martı’da açılışta ödenen ücret sanırım kent kent değişiklik gösteriyor. Antep’teki açılış ücret rakamı 1 lira 90 kuruş gibi bir şey. Ben 07.03.2020 tarihinde yaptığım 1.1 km mesafesinde 11 dakika süren yolculuğumda 8 lira 48 kuruş ödedim. Yalan yok bu haliyle hala pahalı. Her ne kadar keyifli olsa ve mobiliteye muazzam uyum sağlasa da yaygınlaşması için bu rakamın 10 dakika için en kötü 6,5 liraya inmesi gerekir.

Yorumlar

Peki Yorumlar? Ben arkadaşlarıma tavsiye ettim. Onlar da kullandı genel olarak mutlu olduk. Mikromobilite ve elektrikli araçlar hem karbon emisyonunu düşürüyorlar hem de paylaşımlı ekonomiye olanak sağlıyorlar. Kiralayıp parkta sürmek gibi etkiniklere bile girişebiliriz eğlenceliler de. Ancak tekrar tekrar söylüyorum Türkiye koşullarında pahalılar. Yasal olarak da ileride nasıl bir düzenlemeye tabi tutulurlar bilemiyorum. Ama Şu an Vahşi batı gibi sen de buna benzer bir işi daha uygun bir ücretle başlatabilirsin sevgili okur. Al scooterlarını koy direklere.

Görüşmek üzere, kendine iyi bak. Ben gideyim de azcık daha Martı süreyim dışarıya çıkmak için güzel sebep oldu bana.

Not

Bu arada yakında elektrikli bisiklet de kiralamaya başlayacaklar sanırım.

Yorum yaz!