Elektrikli Bisiklet Kiralama

Mikromobilite dünyada yeni popülerleşmeye başlamış bir alan. Bu sebeple gelecek vadeden girişimler de büyük şirketlerden bol yatırım alıyorlar. Elektrikli bisiklet kiralama düşüncesi de ilk olarak 2018 yılında Los Angeles merkezli bir girişimden çıkıyor. 2019 yılına kadar 100 milyon doların üzerinde fon topluyorlar. Elektrikli bisiklet kiralamanın temel mantığı yürürken sokaktaki bir istasyondan elektrikli bisiklet almak ve gideceğiniz yere en yakın başka bir istasyona bırakmak.

Ülkemizde Elektrikli Bisiklet Kiralama?

Daha önce Kayseri, İzmir ve İstanbul’un belediyelerinin öncelik ettiği otobüs kartları ya da kredi kartıyla cüzi ücretlere kiralanan normal bisikletler vardı. Bisiklet sürmeye olanaklı alanlara yerleştirildiğini görmüştük. Ancak bu bisikletler elektriksiz, bakımsız ve sürüş keyfi düşük ürünlerdi. Şimdilerde ise butik girişimlerin İstanbul, İzmir gibi illerde kentin belirli yerlerine pedal çevirmeden ulaşmanızı sağlayan elektrikli scooter ve bisiklet istasyonları kurduklarını görüyoruz. Martı bu konuda Türkiye’nin önde gelen girişimlerinden biri. Scooter’la çıktıkları yola elektrikli bisikletleri yeni yeni eklemeye başladılar.

Elektrikli Bisiklet Kiralamaya Tepkiler

Sosyal medyada son paylaşılan görüntülerden anladığımız kadarıyla Taksiciler bu sisteme de karşı. UBER’i de böyle böyle güzel yurdumuzdan çekilmek zorunda bırakmışlardı. Herhalde bir süre sonra insanlar niye yürüyor diyerek ayaklarımızı da kesmeye ya da kırmaya kalkacaklar(!)

Beğensek de beğenmesek de geleneksel ekonomi son buluyor ve paylaşımlı kullanım sağlayan dünya için de akıllı bir yöntem sunan arabanızı paylaştığınız UBER, evinizi paylaştığınız Airbnb gibi uygulamalar popülerleşmeye devam ediyor. Kripto paralar ve finansın merkezisizleşme çabalarını saymıyorum bile.

Kripto paralara oldukça ilgili olan ülkemizin artık merkezi, yasal, paylaşımlı girişimlere de kapısını açması ve kendi içinden çıkan işlere destek olması gerekiyor.

Yorum yaz!