Makas Atan Tesla

Tesla Model 3 sahiplerine güzel bir haberimiz var… Haberin başlangıç tümcesi bile komik değil mi? Bizim ülkemizde pahalılıktan ulaşılamıyor böyle ürünlere çünkü. Ancak yakın bir gelecekte trafikte fosil yakıtla giden araç kalmayacağından bizim de artık bataryası defalarca değiştirilmiş ikinci ellerini alabileceğimiz bir vakit olacağını düşünüyorum. Bu yüzden elektrikli otomobil piyasasındaki gelişmeleri haber yapmaktan da çekinmiyorum. (He elektrikli otomobillerin ikinci ellerinde de batarya dışında çok sorun olacağını sanmam, binlerce motor parçası yok en azından. Tesla da geçenlerde batarya ömrünü 4 kat uzatacak bir teknoloji geliştirdiğini söylemişti. Biz bir gün bineceğiz yani mutlaka bu elektrikli araçlara o yüzden haberini yapıyorum).

Biliyorsunuz Tesla sürüş asistanına sahip araçlar. Hatta buna asistan değil direk otonom sürüş sistemi bile diyebiliriz. Tesla tamamen güvenmeyin ayık kalıp ara sıra arabanızı kontrol edin dese de geçenlerde akan trafikte bir Tesla’ın içinde uyuyakalan sürücüyü görünce anlıyoruz ki Tesla’nın sürüş asistanı, baya otonom bir sürüş vadediyor.

Otonom Sürüş

Şimdi bu otonom sürüşün de bir kusuru var elbette. Şimdilik olmaz ya söz gelimi bir Tesla’nız var ve otonom sürüş moduna aldınız. Aldığınız vakit şeritinizde çok trafik yok ancak bir an geliyor ve sizin şeridiniz tıkanıyor. Neredeyse akmıyor. Yan şerit vızır vızır akarken sizin şerit tıkalı. Heh bu durumda otonom sürüş tam bir başarım sağlayamıyor ve saatlerce tıkalı şeritte ısrar ediyordu.

Yaz aylarında gelen bir güncellemeyle Tesla’lar artık trafiğin yoğunluğuna göre şerit de değiştirebilir duruma geldi. Bıraksanız makas ata ata dolaşacak bir donanıma sahipler yani artık.

Los Angeles trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde de zorlu bir teste tutulan araçlar her ne kadar bu testte verimli bir sonuç elde edemese de bu otonom sürüş işi hızlı bir biçimde gelişiyor sevgili okur. Bu gün elektrikli araçlara nasıl imrenerek ve şaşırarak bakıyorsak gelecekte de elektrikli araçlar normalleşecek ve otonom sürüşe sahip arabalara bakacağız.

Bana sorarsanız bir elli yıl sonra falan insanların araba dediği şey bambaşka bir biçime dönüşecek. Maiotik’te daha önce de yazdığımız üzere zaten şu anki tasarımları da pek işlevsel değil hiçbirinin. Gelenekselleştiği için aynı şeyi üretip duruyorlar. Allahtan Tesla Mesla girdi piyasaya da devrimsel birkaç değişiklik görebildik diyor, yeni gelişmelerde görüşmek üzere yakşanlar diliyorum.

NOT: Citroën’in de tasarım konusunda çizgi üstü işler yaptığını söylemek gerekir.

Yorum yaz!