Kia Sıfırdan Elektrikli Araç Olarak Tasarlanan İlk Otomobilini Çıkarıyor!

Kia, Hyndai’ın bir alt markası olarak faaliyet gösteren Güney Koreli bir şirket. Bizdeki Vestel-Regal ilişkisi gibi düşünebilirsiniz. Başlangıçta ülkemizde orta gelir seviyesini hedefleyen araçlar üretirlerdi. Ancak 2014 yılından beri üst sınıf araçlarla da Türkiye pazarına girdiler. Rekabetçi fiyatlarıyla da iyi satış rakamlarına ulaştılar. Başarılı bir yönetime sahipler. Avrupa piyasasında satış oranlarını artırmak kolay bir iş değil. Geçtiğimiz sene elektrikli ve hibrit araçlarda iyi satış rakamlarına ulaştılar. Ancak ilginçtir bu arabalar yalnızca ellerindeki modellerin elektrikli ve hibrit versiyonlarıydı. Yepyeni bir tasarımla elektrikli araç olarak düşünülmüş bir Kia elektrikli araç henüz çıkmamıştı.

Ancak 2025 yılına kadar bu işe 25 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladılar. 2025 yılında SUV, Hatchback ve Sedan kategorilerinde olmak üzere toplam 5 modelle piyasada yer almayı planladıklarını aktardılar. Hedefleri ise elektrikli araç piyasasının %6.6’sına hükmetmek. Bu rakam Avrupa Otomobil Üretici Birliği’nin açıkladığı verilere göre şu an %3.7.

BAŞTAN AŞAĞI ELEKTRİKLİ OLARAK TASARLANDI

Kia elektrikli araç olarak tasarlanmış ilk arabanın Suv’la Sedan arasında bir yerde konumlanacağını ve 2021 yılının sonunda yollarda olacağını belirtti. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Steve Kosowski’nin açıklamalarından anladığımız kadarıyla tasarım olarak çok beğenilen Toyota C-HR gibi bir araba çıkaracaklar. Arabanın menzili ve şarj süresi hayli iyi. 480 kilometre menzile sahip olacağı söylenen modelin 20 dakika hızlı şarj süresine sahip olacağı söyleniyor. Belli ki yakın gelecekte bu şarj süreleri en sonunda benzin alma süreleri kadar kısalacak.

Bakın Hyndai ile ortak çatı altında yaptıkları bir fuarda 2017 yılında şöyle bir konsept üretmişlerdi.

Elektrikli Araba Konseptleri

Aynı fuarda Hyndai’ın 45 konsept araç tanıttığını da sözlerime eklemek isterim. Sözü Kia elektrikli araca getirecek olursak çıkaracakları HabaNiro adındaki tamamen elektrikli aracın nihai halinin şöyle olacağını belirtelim:

Kia Elektrikli Araba

NOT: Bu arada Hyundai harbi çok büyük şirket sevgili okur. Hem dünyanın çeşitli ülkelerinde gittikleri ülkelerin pazarlarını ve kültürlerini iyi okuyorlar hem de arabadan tutun iş makinesine, tren vagonuna kadar birçok şey üretiyorlar. Söz gelimi İzmir’deki İZBAN’a ait tren vagonlarının da Hyundai tarafından üretildiğini söylemek isterim. Asansör bile üretiyorlar sevgili okur. Resmen ulaşımla ilgili bütün makinelere kafayı takmışlar.

Yorum yaz!