Kamyonlarını Mobil Otele Dönüştüren Çift!

İçerik Özeti

Bu yazıda kamyonlarını iki katlı mobil otele dönüştüren yaratıcı bir çifti ve Truck Surf Otel adını verdikleri yaşam alanını inceleyeceğiz.

Buna benzer birçok içerik ürettik sevgili okur. Karavana dönüşen Transporter’dan tutun, tırdan karavana çevrilmiş yaşam alanlarına, mimarlık öğrencisinin bitirme projesi otobüsüne kadar birçok girdimiz var.

Bu seferki ise seviyeyi biraz yükselten türden. Projenin üreticisi Daniela Carneir ve Eduardo Riberio sevgili. Daniela sörf eğitmeni, Eduardo ise normalde tur rehberi ama ikisi de sörf sporuna tutkuyla bağlılar. Bunun için de sörfçüleri kalabalık olmayan ve doğayla baş başa sörf yapacak yerlere götürmeyi kafalarına koymuşlar. Uzun süre Avrupa’da ve Afrika’da karavanla seyahat ettikten sonra bir kamyonu iki katlı mobil bir otele dönüştürerek misafir gruba özgü rotaların belirlendiği, konforlu, güvenli ve sıcak bir seyahat olanağı sunmaya başlamışlar.

İki katlı mobil otelin dışarıdan görünüşü.

İki katlı mobil otelin dışarıdan görünüşü.

Bu kamyon otel, Daniela ve Eduardo’nun yaşam alışkanlıklarını da hayli değiştirmiş ve yerleşik yaşamın kimi avantajlarını ıskalasalar da başka insanlar taşıyarak dünyayı dolaşmayı üstelik bundan para kazanmayı hayli sevmişler. Truck Surf Otel adını verdikleri kamyoları ile şu sıralar Portekiz’in kıyılarında dolanan otelin rahat ve sıcak bir atmosferi var.

Daniela mobil oteli ilk görenlerin özellikle hidrolik sistem sayesinde iki katlı bir şeye dönüştüğüne tanık olunca hayli şaşırdığını söylüyor. Ancak asıl şaşırdıkları şeyin mobil oteli resimlerde görülenden çok daha büyük bulmaları olduğunu söylüyor.

Kamyonun iç tasarımı.

Kamyonun iç tasarımı.

Fotoğraflardan da görüldüğü üzere konukların kendilerine ait alanlarının ve yatak odalarının olduğu bölüm üst katta yer alıyor. Kahvaltı ve bar içinse alt kattaki büfeye iniyorsunuz. Bunun insanlarla kaynaşmak için muhteşem bir olanak sunduğunu belirten çift, sörf yapmayan gezginlerin de bu araç sayesinde kişiye özgü rotalarla ve konforla konaklayabileceğini sözlerine ekliyor.

Ben bu kişiye özgü tur düşüncesini önemsiyorum. Bana sorarsanız turizmin geleceği buna dönüyor. Hobileriniz ve ilgi alanlarınız doğrultusunda tasarlanmış rotalar ya da hiç kimsenin görmediği yerleri göreceğiniz kişiye özgü tur olanakları… Tabi ekonomik sorunlar nedeniyle ülkemiz bu konuda geriden geliyor ama turizm konusundaki olanaklarımız sayesinde gecikmeden insanların kendi öykülerini oluşturabildikleri özel turların Türkiye’de de yaygınlaşacağını umuyorum.

Mobil Otel Portekiz sahillerinde.

Mobil Otel Portekiz sahillerinde.

Karavan?

Karavan işi de güzel, dışarıdan eğlenceli görünüyor ama atık suyu, güvenliği, temizliği konfor alanının kısıtlı olması uzun süreli yolculuklar için ciddi sorunlar. Truck Surf Otel sayesinde aksilikleriyle uğraşmak zorunda kalmadığınız büyük bir karavan deneyimleme olanağınız var bence sevgili okur.

Eğer sende varlıklı okurlarımızdan biriysen doların sekiz liraya dayandığı bu günlerde gecelik kişi başı 499 dolarla kendi ekibinizi oluşturarak ya da bireysel olarak bu mobil oteli deneyimleyebilirsin. Hakkındaki detaylı bilgiye de kendi sitesinden erişmen olanaklı.

Editörün Notu

Yolculuğa çıkmayı düşlemek ve yolculuğa çıkmak aynı şey değil. Yolculuğa çıkmayı arzulamak onu hayal etmek kimi zaman yolculuğun kendisinden daha keyifli ancak o zaman da yolculuğu ıskalama olasılığın var. Bu zor bir karar.

Otelin(kamyonun) alt katı.

Otelin(kamyonun) alt katı.

Ben insanın ilk evreninin evi olduğunu düşünürüm. Ondan uzun süreli uzaklaşmak çok da bana göre değildir. Evet dünyanın geri kalanını merak ederim ama beş parasız Afrika’ya gidecek kadar da maceraperest değilimdir. Konforuma düşkün olduğumdan değil. Güvenli olmadığından. O yüzden sanırım yola çıkmaktan hep korkarak ya da yola çıkacak kadar param olmadığı için hep düşünü kuruyorum ben. Hatta Jules Verne de bana benziyor sanırım. Macera düşüncesini seviyor ama ancak yaşamının ortalarında yolculuk etmeye başlıyor. O romanları hep görmediği yerleri hayal ederek yazıyor.

Truck Surf Otel'in odaları.

Truck Surf Otel’in odaları.

Truck Surf Otel gibi mobil otel girişimleri işte bana ve Jules Verne’e benzer tiplerin yola çıkmasını kolaylaştıracak bir girişim. Evini yanında taşıdığın bir yolda olma durumu. O sebeple en büyük hayalim bir internet girişimini tutturarak yalnızca ilgi duyduğum alanlarda içerik üreterek para kazandığım ve karavanımla Volkan Konak gibi iki üç aylık turlara çıkıp evime geri döndüğüm bir yaşam. Uluslararası reklamverenler tarafından pek değer görmeyen canım anadilim Türkçe ile bu iş zor. İngilizce içerik üretmek de Türkçe’yle aynı tadı vermiyor ama bakalım gelecekte neler olacak? Belki dolar düşer, refah seviyesi artar. Belli mi olur!

Gelecek güzel günlere kadar kendine iyi bak sevgili okur.

Son Not

Çiftin yaptığına imrenmemek elde değil ama hidrolik midrolik bizim sanayide milyonluk ederler adamı para, mimar, usta gerek sevgili okur. Bazı şeyler için ister istemez vizyonsuz olmak zorundayız. Bizim için zor bazı şeyler, pahalı. İkinci şansımız yok. Diyeceklerim bu kadar.

Fotoğraflar da otelin kendi sitesinden.

Kaynaklar

https://kitapyorumlar.com/jules-verne-doktor-oxun-deneyi/

https://maiotik.com/karavan-tirlar/

https://maiotik.com/transporter-karavan/

https://www.lonelyplanet.com/articles/truck-surf-stay-portable-hotel

https://trucksurfhotel.com/

Yorum yaz!