Just Cause 4 (Oyun İncelemesi)

Just Cause serisini çıktığı günden beri oynarım. Çok bayıldığımdan değil. Olay benim açık dünya tutkumla ilgili. Bugüne kadar Scarface’den(evet oyunu var ve çok güzel), Total Overdose’a, Sleeping Dogs’dan L.A. Noire’e, Far Cry’a, Watch Dogs’a aklınıza gelen ne kadar açık dünya oyunu varsa oynadım. Mesela kıyamet sonrası filmlerini de severim bu bakımdan onları da nitelikli niteliksiz ayırmam hepsini izlerim. Just Cause 4‘ü de açık dünya oyunlarına ilişkin bir şey kaçırmamak amacıyla oynadım.

Just Cause 4 (Oyun İncelemesi) | Just Cause 4 Ara Görsel

Just Cause 4’te önceki Just Cause’lara bakınca değişen pek bir şey yok. Gene tropikal bir adada halkına zulmeden bir diktatörü devirmek için direniş örgütlüyor ve bolca kaos yaratıyoruz. Ana karakterimizin adı Rico, kendisi Cüneyt Arkın’dan bile çılgın bir karakter. Bol bol çatlama patlama ve uçuş izliyoruz.

ÖYKÜ

Öykü nedir? Oscar Espinoza adında bir diktatör var. Bu herif bizim başkahramanımızın ölmüş babasının çalışmalarından da beslenerek hava durumunu değiştiren bir makine üretiyor ve bunu da yönetimini baskın hale getirmek için halkın üzerinde kullanıyor. Oyun boyu bu gizli makineyi alt etmeye ve yönetimi Oscar Espinoza’nın elinden almaya çalışıyoruz.

Just Cause 4 (Oyun İncelemesi) | Just Cause Tornada scaled

Haritada direnişin ele geçirdiği bölgeler ve Oscar Espinoza’ya ait bölgeler var. Yeni görevleri yapabilmek için direnişin haritada ilerlemesi, bunun için de Oscar Espinoza’nın elinde bulunan karargahların direniş tarafından ele geçirilmesi gerekiyor. Eğer bu karargahları ele geçirmezseniz yeni görevleri de yapamıyorsunuz. Mantık olarak doğru ancak çok olmuş. Aynı biçimde tekrarlayan bir oynanışla bir ton karargah ele geçirmekten ziyade öyküye yoğunlaştığım ana görevlerin ağırlıkta olduğu bir oynanışı tercih ederdim. Karargah ele geçirme olayı fazla ve birbirine benzer olunca beni biraz sıktı açıkçası.

Ancak ana görevleri beğendim. Ara sahneler de kararında olmuş. Yalnızca Oscar Espinoza’yı öyküde daha fazla görebilmek isterdim. Her alan ele geçirildiğinde kendisinin tepkileriyle karşılaşmak hoş olabilirdi. Far Cry 4’te de özellikle benzer bir anlatım kurgusu vardı ve başardığımız olaylarla yöneticiyi kızdırmak onun duygusal tepkilerini görmek benim hoşuma gidiyordu.

SON YORUM

Aksiyonun dozunun abartıldığı, grafik olarak Just Cause 3’ün üzerine bir şey konulmadığı bir oyun var karşımızda ancak evimize kapandığımız şu günlerde açık dünya gereksinimini karşılıyor mu karşılıyor. Karargah olayı sıksa da bununla beraber oynama süresini uzattığı için adamı meşgul ediyor mu ediyor. Şu sürüş olayını GTA gibi yapan yok dünyada ama gene de Tom Clancy’s Ghost Recon Wild Life’dan iyi durumda. Sağa sola bakınarak gezmeye olanak tanıyor mu tanıyor. Bence oynanır sevgili okur. Çok para verilmez ama. İndirim mindirim, oyun paylaşımı şu bu bulursan al oyna.

Just Cause 4 (Oyun İncelemesi) | Just Cause 4

NOT: Seri hakkında en sevdiğim şey her yeni oyunu yeni bir numarayla adlandırmaları. Just Cause 1, Just Cause 2, Just Cause 3… olarak. Kafamız karışmıyor böylece. O hangisiydi onu oynamış mıydım diye oturup düşünmüyoruz. Zaten seneden seneye çıkan oyunlarsınız. Bazen birkaç sene çıkmıyorsunuz. Mis gibi sayı verin şunlara. Yapımcıları bu kararı dolayısıyla buradan tebrik ediyorum ben.

Anlatacaklarım bu kadar.

Yorum yaz!