İllüzyon Müzesi

Geride bıraktığımız haftada New York yeni bir müzeye merhaba dedi. İnsider’ın haberinden öğrendiğimiz üzere illüzyon müzesi yöneticisi olan Renee Gjoni, iyi bir illüzyonun gözün beyni gerçekten kandırmaya başladığı an ortaya çıktığını söylüyor. “Gözünüz bir şey görür ama beynin hayır bu gerçek olamaz der, işte illüzyon burada ortaya çıkar.”diyor.

New York’ta müze açmak aslında Renee’nin babasının fikriymiş. Müze Hırvatistan Zagreb’de bir antikacı dükkanının yanında yer alırken babası haydi bunu New York’a da taşıyalım dediğinde Renee delirdin mi bu büyük bir yatırım ve çok büyük bir risk biçiminde tepki vermiş ama bugün New York’talar!

Müze New York’da büyük beğeni toplamış. Gördüğünüz gibi dünya sanat anlamında medeniyet anlamında ne varsa Avrupa’ya borçlu sevgili okur.

İllüzyon Müzesi | llüzyon Müzesi

Bir de bu müze bana yıllar önce Bilim Çocuğun dağıttığı illüzyon kartlarını hatırlattı. Çocukluğumdan beri hep ilgimi çeker illüzyon. Yani uzmanlık alanlarımdan ya da hobilerimden biri değil ama ilgimi çeker. Bakarım. Hatta Maiotik’te daha önce şöyle de bir illüzyon girdisi yayımlamıştık.

Onun dışında yıllar önce Van Gogh Sensory 4 teknolojisiyle Ankara Cermodern’e gelmişti orada da dünya ayaklarımın altından kayıyor gibi hissetmiştim. Bir de onu hatırladım nedense.

Kocaman öpüyorum yavrularım hepinizi.

MÜZE GEZMEK

Sevgili okur gittiğiniz kentlerde müze gezin. Gidip alışveriş yapıp filmlerde gördüğünüz meydanlarına bakıp dönmeyin. Elbette o meydanları da gezin dolaşın ancak müzelerine, restoranlarına da zaman ayırın. Bir kere her şeyden önce müzeye ya rehber eşliğinde girin ya da araştırmanızı önceden yapın diğer türlü anlamsız bir zaman geçirmeye dönebilir.

Bir de böyle eğlenceli müzeler var. Bunları da kaçırmamak lazım. Mikrominyatür müzeleri, fıçı müzeleri, oyuncak müzeleri… Aklınıza gelen her kültür birikimini yansıtan bir çok yer var. Böylelikle gittiğiniz o kentin ya da ülkenin belleğine ilişkin hızlı bir kavrayış elde etmiş olursunuz. Hoş turist olduğunuz için kent arka sokaklarını ve gerçek yaşantısını belki size hiç açmayacaktır ama en azından diğer turistlerden daha fazla düşünce sahibi olur deneyiminizi daha fazla zenginleştirirsiniz.

He burada karşımıza gezgin ve turist farkı çıkıyor ama gezginlik başka bir şey. Saygı duyduğum bir şey ancak benden en fazla turist olur diye düşünüyor hepinize yakşamlar diliyorum.

Yorum yaz!