İllüzyon Müzesi

Geride bıraktığımız haftada New York yeni bir müzeye merhaba dedi. İnsider’ın haberinden öğrendiğimiz üzere müzenin yöneticisi olan Renee Gjoni, iyi bir illüzyonun gözün beyni gerçekten kandırmaya başladığı an ortaya çıktığını söylüyor. “Gözünüz bir şey görür ama beynin hayır bu gerçek olamaz der, işte illüzyon burada ortaya çıkar.”diyor.

New York’ta müze açmak aslında Renee’nin babasının fikriymiş. Müze Hırvatistan Zagreb’de bir antikacı dükkanının yanında yer alırken babası haydi bunu New York’a da taşıyalım dediğinde Renee delirdin mi bu büyük bir yatırım ve çok büyük bir risk biçiminde tepki vermiş ama bugün New York’talar!

Müze New York’da büyük beğeni toplamış. Gördüğünüz gibi dünya sanat anlamında medeniyet anlamında ne varsa Avrupa’ya borçlu sevgili okur.

Bir de bu müze bana yıllar önce Bilim Çocuğun dağıttığı illüzyon kartlarını hatırlattı. Çocukluğumdan beri hep ilgimi çeker illüzyon. Yani uzmanlık alanlarımdan ya da hobilerimden biri değil ama ilgimi çeker. Bakarım. Hatta Maiotik’te daha önce şöyle de bir illüzyon girdisi yayımlamıştık.

Onun dışında yıllar önce Van Gogh Sensory 4 teknolojisiyle Ankara Cermodern’e gelmişti orada da dünya ayaklarımın altından kayıyor gibi hissetmiştim. Bir de onu hatırladım nedense.

Kocaman öpüyorum yavrularım hepinizi.