Hayvanlarla İletişim

Hayvanlarla İletişim… Hayvanların kendi aralarında iletişim kurduklarını bilimsel olarak artık biliyoruz. Ancak çift eklemli bir dilleri yok diye, bize kendi dilimizde karşılık veremiyorlar diye bizi anlamadıklarını söyleyemeyiz. Burada sevginin dili ortaktır gibi romantik bir durumdan bahsetmiyorum. Bahsettiğim çok daha pratik bir durum.

Hayvanlar da İnsanlarla Konuşuyor mu?

Deney ve gözleme gerek var mı bilmiyorum. Buyurun konunun ispatı için bulduğum iki video:

Videoyu lütfen sonuna kadar izleyin. Keçinin verdiği cevabı duyacaksınız.

Bu video daha kesin bir kanıt. Önceden planlanmış da olabilir gerçi ama siz karar verin (el emeği göz nuru altyazı bile hazırladım).

Görüşürüz sevgili okur.

KENDİ KEDİM

Daha önce burada Kedi Nasıl Sahiplenilir? yazısıyla deneyimlerimi paylaşmıştım ancak orada anlatmadığım bir kısmını burada da anlatabilirim. Bana sorarsanız hayvanlar önce üzüntüyü anlıyor sevgili okur. Kül’le -kendisi kedim olur – tanışmamız böyle olmuştu. Bir gece yarısı üzgün bir anımda gelmişti yanıma. Şu an tepetaklak yanımda yatarak bana yazıyı bırak da benle ilgilen diye bakan yanımdan hiç ayrılmayan canım kedim. Önce üzüntümü anlayarak gelmişti yanıma. Hala ara ara seziyorum üzgün olduğumu sezdiği anlar yaramazlık yapmıyor. Normalde çok sırnaşık bir kedi de değil ama öyle anlarda gelip kendini uzun uzun sevdiriyor.

Normalde koluma yatıp uyuyakalmaz ama uyumasa bile ben uyuyana kadar kolumda yatıyor bazen. İlginç. Ayrıca aranda başka kimsenin anlamadığı bir iletişim oluyor. Yani miyavlamasını analiz edemem ama miyavlama biçiminden çişim geldi, susadım ya da yemek ver taleplerini hatasız ayırt edebiliyorum. Ya da kapıyı aç, uyan artık durumunu. Gece yarısı dizi izlerken ses çok yüksekse kuyruğunu sallamaya başlıyor. Ben de uykum kaçtığı zaman kendimi yatıştırmak ve tekrar uyumak için ayaklarımı sallarım. Sesi kısıyorum sallamayı bırakıyor. Sabahları ön patileri üzerine gerinerek selamlaşıyoruz. Eve geldiğimde de günü özet geçiyor şöyle uyudum böyle uyudum diye. Yani evet hayvanlarla iletişim olanaklı falan değil doğrudan var. Bu sadece bizim bildiğimiz sözsel bir iletişim değil sanırım.

Bir sonraki yazıda yeni kanıtlarla buluşmak üzere kendine iyi bak sevgili okur.

Yorum yaz!