Havayı Temizleyen Belediye Otobüsü

Pall Aerospace adında bir firma var. Havadaki partikülleri %99.5 oranında temizleyen büyük bir filtre geliştirmişler. Geliştirdikleri bu büyük filtreleri de otobüslere takmışlar ve ortaya mavi yıldız dedikleri bir otobüs çıkmış. Bu otobüs üzerindeki filtreler sayesinde geçtiği sokakta hava kirliliğine neden olan partikülleri temizliyor ve geride temiz bir hava bırakıyor. 2018’in Eylül ayında İngiltere’nin Southampton kentinde deneme sürüşlerine başlayan havayı temizleyen belediye otobüsü, şu an aktif olarak kullanımda ve birçok güzergahta hizmet veriyor.

Havayı temizleyen belediye otobüsü ilk denemelerinin Southampton’da başlaması da rastlantı değil elbette. DSÖ’nün verilerine göre İngiltere’nin en yüksek hava kirliliği oranına sahip kentlerinden biri Southampton. Sizler için biraz araştırdım. Havada P10 dedikleri bir partikül var. Bu partiküller 10 mikrometreden bile daha küçükler ve astım başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden oluyorlar. P10 partiküllerinin artmasının en belirgin nedenlerinden biri de elbette sanayi tesisleri ve trafikteki araçlardan çıkan egzoz gazları.

Peki havayı temizleyen belediye otobüsü kaç metreküp hava temizliyor? Oran olarak elde ettiği başarılar kentin ana caddelerindeki hava kirliliğini gidermede istatistiksel olarak ne kadar başarılı? Bir veriye ulaşamadım ancak halen kullanıldığına göre bir fark yaratıyor anladığım kadarıyla. Fikir olarak güzel. Daha önce gene Maiotik’te deniz temizleyen gemi projesinden de söz etmiştik. Böyle projelerin artacağını, dünyanın yakında yalnızca bu alanlara yatırım yapacağını öngördüğümüzü söylemiştik.

p10

Biz duyarlı insanlar olarak söylemiş söylemiş dinletememiştik ama bakın bir salgın neleri değiştirdi. Korona virüsü salgınından sonra dünyada doğaya karşı daha duyarlı hükumetlerin iktidara geleceğini, kulağımızı tıkadığımız bilimsel istatistiklere daha yakından bakmak zorunda kalacağımızı belirtelim. Alışveriş alışkanlıklarımız, yolculuk planlarımız, son 100 yıldır doğayla kurduğumuz doğal olmayan bağ baştan aşağı değişecek.

DEĞİŞİMİN GELECEĞİNİ HABER VERMEYE GELDİK

O büyük ülkelerin büyük liderlerinin imzalamadığı emisyon anlaşmalarını zorla imzaladıklarını ya da imzalamadıkları için koltuklarından olduğunu göreceğiz. Çünkü virüs ya da salgın hastalıklar medyanın yönlendirmesiyle, parayla ya da baskıyla sustuturulabilecek bir şey değil. Sağda solda şaka malzemesi durumuna getirilen canım Greta’nın sözünü ettiği, değişimin geleceğini haber vermeye geldik dediği konuşma gerçek oluyor.

Değişim geldi.

Spotify’dan “Maiotik” aramasıyla erişebileceğiniz bir de podcastimiz var. Arada ona da bakın.

Yorum yaz!