Hamamböceklerinin İlginç Özellikleri

Sıradışı varlıklar Hamamböceklerinin İlginç Özellikleri var. Söz gelimi radyasyona dayanabiliyorlar. Yeryüzünde nükleer bir felaket olsa bundan en az düzeyde zararla kurtarıp yaşamlarına devam ederler. 3 güne yakın oksijensiz ortamda hayatta kalabilirler. Bir kere çiftleştikten sonra bunu sırtlarında saklar ve istedikleri zaman tek başlarına defalarca üreyebilirler. Hatta bu yüzden kendilerine Tanrı Böceği de denir. Kendileri Doğada ölümsüzlüğün olduğunu kanıtlayan Turritopsis Dohrnii adındaki Deniz Anasıyla beraber en ilginç bulduğum yaratıklardandır. Dünyanın birçok dilinde hamamböcekleri ile ilgili deyimler vardır. Her türlü kötü koşulda yaşayabilen insanlar hamamböceklerine benzetilir.

Hamamböcekleri ve Dinozorlar

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’nın paylaştığı habere göre Dinazorların yaşadığı Trias devrinden kalan bir hamamböceği fosili keşfedilmiş. Yukarıda anlattığım özelliklerini düşünecek olursak bu hamamböcekleri adına şaşırtıcı bir gelişme değil. Dinozorların oldukça erken bir dönemde yok olmalarının arkasında ise üç teori var: Daha önce burada Dinozorların cinsel yaşamına kadar birçok konuda metin yazdık. Birincisi dünyanın erken dönemlerinde bir meteor yağmurunda yok olduklarını söyleyenler var ki bence inandırıcı değil. İklim değişiklikleri sebebiyle göç ederken yok olduklarını söyleyenler var akla biraz yatkın ancak en güzel teori Dinozorların aptal oldukları için nesillerinin tükendiği. En mantıklısı bu. Çünkü doğada kendilerini tehdit eden başka bir güç yok bu sebeple de akıllarını devindirme gereksinimi duymuyorlar ve daha iyi olmak için evrilmiyorlar. Sonra da ağır ağır yok olup gidiyorlar. Dolayısıyla hamamböceklerinin insanlar tarafından sevilmeyen görüntülerine rağmen Dinozorların aksine her koşulda yaşamda kalmayı başarmalarının sırrı kendilerini zorlayacak koşullarla karşı karşıya kalmaları. Bunu yaşamın her anında düşünebilirsiniz kendinizi zorlayıcı durumlar yaratmadıkça becerileriniz gelişmeyecektir.

Hamamböceklerinin İlginç Özellikleri | Dinozorlar

Bu arada Kafka da -ki iki farklı bakış açısıyla burada iki kere incelemesi yazıldı – Dönüşüm romanında Hamamböceğini bütün bunları bilerek kullanmış olabilir mi? Hem toplum tarafından itilen bir böcek hem de her koşulda sizin tür olarak dahi göremeyeceğiniz bin yıllara ulaşacağı kesin. Bir de bu açıdan okumak lazım.

Kafka’nın Dönüşümü’ne ait birinci yazı burada. İkinci yazı da burada.

Görüşmek üzere sevgili okur.

Yorum yaz!