GPS’li Akıllı Saat

Timex adındaki bir teknoloji girişimi, geçtiğimiz günlerde GPS’li akıllı saat ürününü duyurdu. Çocukken sahibi olmak için delirilen hesap makineli Casio saatlere benzeyen görünümü. 120 dolarlık uygun fiyat etiketiyle dikkat çeken GPS’li akıllı saat 30 metreye kadar suya dayanırken şarjı da ortalama 25 gün gidiyor.

Devrimsel Şarj Süresi

Akıllı saat, uyku düzeninizi takip etmek, antrenman bilgilerinizi kaydetmek, adımlarınızı saymak, çağrılarınızı görmek gibi standart akıllı saat kullanımında devrimsel bir şarj süresi sunuyor. Ancak Timex’in bu devrimsel şarj süresi GPS’in açılmasıyla 20 saate düşüyor. Tanıtımını GPS’le yapan bir saatin şarj süresi GPS açılınca neden bu kadar dramatik bir biçimde düşüyor demeyin. Küçük bataryasıyla GPS açıkken bu 20 saat gibi bir süreye erişmesi benzer elektronik ürünler arasında oldukça iyi bir sonuç.

Akıllı Saat’in Yorumları

Başlangıçta akıllı saatler ya da benzer araçlarla insanların her adımının GPS’le izlenmesini sağlayan böyle bir teknoloji korkunç görünebilir. Parlak ambalajlar ve gündelik yaşamı kolaylaştırma iddiaları bile bu teknolojinin korkunç olduğu gerçeğini değiştirmez ancak gizlisi saklısı olmayan iddiasız bir insan olarak düşününce, kişisel verileri koruma kanununun uygulandığı bir dünyada şunu düşündüm. Ben ebeveyn olsam alırım çocuğuma bundan bir tane hem çocuk akıllı saat alındı diye mutlu olur hem de ben çocuğumun nerede olduğunu bilirim. Fiyatı da uygun.

Yalnızca çocuğunuzu takip etmek için değil arada bahçenize saldığınız kedilerinize ya da köpeklerinize bile iliştirirsiniz bu akıllı saati. Hal-i hazırda kedi ve köpekleri GPS ile takip etmek için kullanılan GPS’li tasmalar var. Ama bu cihazlar lüks tüketim olarak göründüğü için çok pahalılar ve aylık abonelik sistemiyle çalışıyorlar.

GPS’li Akıllı Saat Alınır mı?

Her şeyi geçtim. GPS’li akıllı saat ile navigasyon hizmeti için de sürekli artık kocaman hale gelen telefonunuzu sokakta cebinizden çıkarmaya gerek yok. Ya da araba kullanırken gövdenin neresine koysam diye düşünmenize de gerek yok. Arabaya bindim Bluetooth’umu bir arabaya bir eve bir hoparlörüme eşleyim derdi de yok. Koluna eşle bitsin.

GPS'li Akıllı Saat | Akılllı Saat

Başlangıçta tepkili olduğum ve burada da beni çok heyecanlandırmadığını anlattığım bu akıllı saatlere ufaktan ısınıyorum sanırım. Gerçi ben gene takmam kolumda bir şey varken rahat edemiyorum ama senin evin, araban varsa sağlıklı yaşıyorsan, yaşam kaliten yüksekse gayet de GPS’li bir akıllı saat sahibi olabilirsin sevgili okur.

Yorum yaz!