Google Gif Arama Motoru

Tenor işbirliğiyle Google Gif Arama Motoru üretti. Sosyal medyana en çok imrendiğim insan tiplerinden biri de duruma uygun gif kullanan tipler. Söz gelimi birinin bir hakaretine ya da sorusuna istinaden çat diye yapıştırıyorlar gifi. Ancak bu bir taraftan da değişik bir görsel belleğin ürünü. Ne yapıyorlar? O gifleri depoluyorlar da yeri gelince mi paylaşıyorlar? Bir gün lazım olur diye ellerinin altında tuttukları binlerce gif mi var bilemiyorum? Bir ara İsmet Capsleri vardı mesela. Ben hepsine çok gülüyordum ama bende hiç yoktu ya da yeri geldi şimdi şuraya bu capsi ya da gifi paylaşmalıyım dediğimde bir türlü daha önce gördüğüm o görsel ürünü bulamıyordum.

Google Gif Arama Motoru | Google Mezarlığı

Benim gibi çok insan olacak ki sonunda duygu durumunuza bağlı gif arama motoru olan GIPHY gibi gif arama motorları ortaya çıktı. Hatta benim de severek kullandığım Swiftkey adındaki mobil klavyeye de entegre bir hal aldı. Ancak gene de popüler kültüre dayalı giflere tam ulaşmıyorduk.

Duruma Uygun Gif Bulmak

Giphy’nin yetersiz kaldığı yerlerde duruma uygun gif bulmak için özellikle popüler kültür ikonlarına ait eşsiz tepkilere erişebildiğiniz yeni bir arama aracı yayımlandı. Tenor ve Google’ın işbirliğiyle duygulara ya da ünlülere göre gif araması yapabildiğiniz arama aracı aşağıda yer alıyor. Ciddi bir girişim değil ama Google’ın popüler kültürden faydalandığını buna ilişkin eğlenceli bir araç yapabildiğini gözler önüne seriyor.

Google’ın daha ciddi bir aracı olan Görsellerin hangi popüler olayla kurulduğunu ve nerelere geldiğini okumak içinse buraya tıklayabilirsiniz. Google Görseller varlığına alışsak da hayli ilginç bir iş aslında. Bu semantik webi, yapay zekayı metin taramayı anlıyorum ama görsel aramaların hangi kodlarla yapıldığını bunu analiz eden sistemlerin nasıl ettiklerini hala anlayabilmiş değilim. Rengine göre bile arama yapabiliyor artık Google Görseller.

Görüşmek üzere, yakşanlar dilerim.

 

Yorum yaz!