Gağgı Çiftliği

Gağgı Çiftliği İzmir’in Bayındır ilçesinin Sarıyurt köyünde 50 dönümlük bir arazi burası. Hemen Karlık Dağı’nın yamacında olan bu çiftlik 2010 yılında kurulmuş. Az teknoloji, az biraz para ile doğal bir yaşam sürdürüyor insanlar. Bu çiftliğin asıl ispatlamaya çalıştığı; kollektif, komün yaşamı mümkün kılmak; insanlarla dil, din, ülke, ırk ayrımı yapmadan bu güzel yeri paylaşmak.

Aslına bakılırsa burası 900 yıllık meyve, meşe, çam ağaçlarıyla dolu bir ekolojik çiftlik. İnsanlar burada yurtlarda kalıyorlar. Yaklaşık 8 tane yurtları bulunuyor; mutfak, banyo, atölye, sera gibi yurtlar buralar. Odun sobası ile ısıtılıyorlar.

Gağgı Çiftliği | 3 7

Üretilen ürünlerin hepsi doğal, yerli malı. Gerektiğinde köylülerle tohumlar takas ediliyor. Gağgı sakinlerinden Türkan Varisli bu konu hakkında şunları söylüyor:

“Piyasada satılan GDO’lu ve ilaçlanmış tohumlar tekrar tekrar ilaca ihtiyaç duyuyor. Bundan dolayı biz toprağımızı ilaçlı tohumlarla kirletmek istemiyoruz. Yerli tohumları bir sonraki yıl için saklıyoruz. Aynı zamanda daha sağlıklı ürünler için sürekli çevre köylerdeki çiftçilerle tohum takası yapıyoruz.”

Gağgı Çiftliği | 720x720nc izm 10 12 16 gaggi ciftligi20

Gağgı’da yetiştirilen bitkilerde kimyasal vb. türevlerde kullanılmıyor. Bu konuyu Türkan Varisli gayet açık bir şekilde anlatmış:

“Gübre olarak ormandan meşe ve ceviz yapraklarının yıllarca üst üstte durduğu çürümüş, kurtlanmış katmanı getirip bahçemize atıyoruz. Bahçemizin sulamasını ise dağlardan akan doğal sularla damlama yöntemiyle gerçekleştiriyoruz. Ürünlerindeki hastalıkları arap sabunu, zeytin yağı, sirke, acı biber, sarımsaklı su gibi ürünlerle gideriyoruz. Ürünlerindeki kurtları ise daha doğal olması için, sadece ellerimizle ayıklıyoruz. “

Kimyasallardan bahsetmişken, temizlik ürünleri de doğal; zeytinyağlı sabun ve meşe külü temizlik ürünü olarak kullanılıyor.

Gağgı’da su ihtiyacı dağdan çıkan su ile sağlanıyor, kışında karlar eritilip su olarak kullanılıyor. Elektrik ihtiyacı ise güneş panellerinden sağlanıyor. Burada neredeyse hiç elektronik alet bulunmamasının sebebi kirlilik yarattığını düşünmeleri. Köy sakinlerinin kendi el yapımı müzik aletleri bile var.

Yetiştirilen ürünler fazla geldiği zaman güneşte kurutulup kışın tekrardan kullanılıyor. İhtiyaç fazlası meyve, bal, pekmez, reçel gibi ürünler ekolojik pazarlarda satışa çıkartıyorlar fakat Türkan Varisli amacın sadece satış değil, ilaç kullanılmadan da sürdürülebilir yaşam olduğunu  pazara gelen herkese tek tek anlatmak olduğunu da söylüyor.

Ürünlerdeki kurtları tek tek ellerimizle ayıklıyoruz

Gağgı Çiftliği | 12ciftlik1

Gağgı Çiftliği ninkolektif, komün yaşama açık olduğunu fakat bunun gelen gönüllülere bağlı olduğu ifade eden Veysi Özdemir de şunları söylüyor:

“Komün bir beklenti kömün bir enerji ile inşa edildi burası. Hayalim komün enerjinin Gağgı’da gerçekleşmesidir. Burada yaşam kolektif bir zihinle başlıyor. Gağgı’da doğanın takvimine göre hareket ediyoruz. Gağgı’nın felsefesi insanın kendi iç enerjisini doğanın enerjisi ile birleştirmek. Doğa iyi bir öğretmen, o iyi öğretiyor ama devamsızlık yapmamak, kaçmamak gerekiyor. Doğa ile beraber yaşamak gerekiyor.

Burada şehirdeki insanların yaşadığı bulaşıcı hastalıkları yaşamıyorum. 6 yıldır buradayım grip ya da farklı bir hastalığa daha yakalanmadım. Burada yaşım ilerliyor ama daha da dinçleşiyorum.

Yeryüzündeki insanların ülke, ırk ve dil olarak ayrışmasını istemiyorum. İnsanları birleştirecek küçük faaliyetlerin olması gerektiğini düşünüyorum. Benim için de insanları birleştirecek o küçük faaliyet Gağgı. Buranın insanlar için bir yeryüzü evi olmasını istiyorum.”

Ayrıca unutmadan söyleyeyim, burayı ziyaret de edebilirsiniz. Köy sakinleri çok misafirperverdirler. Bi de benim aklıma bir şey takıldı: Gağgı’nın anlamı nedir acaba? Biliyorsanız kesinlikle bizimle paylaşın, hoşçakalın efem.

Yorum yaz!