Elektrikli Harley Davidson

Elektrikli Harley Davidson değişimin geri dönülmez biçimde başladığının sembolik bir göstergesi. Elektrikli Harley Davidson haberine gelene kadarki kişisel öykümse şu biçimde. Bu sitede daha önce çok yazdım. İlk arabam 98 model kırmızı bir Ford Ka’ydı. Kendisi beni çok güzel yerlere götürdü. Sayesinde çok değerli anılar biriktirdim. Ancak sürekli bir yerleri arızalandığı için artık gücüm yetmediğinden kendisini satmak zorunda kaldım. Hala fotoğraflarına bakıp iç geçiririm. Derdini tasasını anlatıp aldığım fiyattan da uyguna bir yere verdim.

Elektrikli Harley Davidson | Ford Ka

Sözünü ettiğim Ford Ka bu! Kapımın önünde.

Annemizin karnından arabayla doğmadık ancak bilen bilir arabanız varken satıp yaya kalmak zorlu bir durum. İnsan kendini biraz yenilmiş hissediyor. Elbette insanımızın yoksulluğu yanında şımarıkça bir dert ama araba satmak insanı hayli üzüyor işte sevgili okur.

Elektrikli Harley Davidson | Ford Ka Benzinlik

Uzun yolculuklardan birinde.

Arabayı sattığım zamanlar tam Tesla’nın yeni üretilmeye başladığı zamanlar. Üzüntüyle gelecekte Tesla değilse bile bir elektrikli araca sahip olmanın düşünü kurmak hoşuma gidiyor. Hatta bir ara elektrikli olmasa bile bundan sonra alacağım aracın en azından sıfır bir hibrit araç olacağına ilişkin kendime hırslı bir söz veriyorum.

Elektrikli Araçların Menzili

Bu sözü verdiğim yıllarda en uzun menzile sahip elektrikli araç 300 kilometre yol gidebiliyor. Şimdiyse Tesla Roadstar’ın yollara çıkmasıyla birlikte elektrikli araçların menzili 1000 kilometreye ulaşmış durumda. Yeni üretilen Lotus elektrikli spor aracın 18 dakikada yüzde seksen şarja ulaştığı belirtiliyor. Burada Elektrikli Otomobil Pazarındaki Son Gelişmeler üzerine onlarca yazı yazdık zaten.

Harley Davidson

Dizel araçların satışının kimi ülkelerde yasaklanacak olması ve elektrikli araçlara yönelim artınca Harley Davidson da boş durmuyor tabi. Heybetli ve güçlü motorlarıyla tanıdığımız Harley Davidson prototipini bugüne kadar yalnızca bir kere gün yüzüne çıkarsa da muazzam tasarıma sahip bir elektrikli bisiklet üzerinde çalışmaya başlıyor.

Elektrikli Harley Davidson | Harley Davidson Elektrikli Bisikleterleri

Henüz menzil, hız, batarya vb. teknik detaylarını bilemesek de Harley’in elektrikli motorlarında kullanacağı logo da aşağıdaki gibi:

Elektrikli Harley Davidson | Elektrikli Harley Davidson Logosu

Sahip olduğu tasarım çizgisi ve temsil ettiği değerler bakımından elektrikli araçlara yönelmesiyle ciddi mesajlar veren Harley. Yeni bisikleti için heyecanlı olduğunu da saklamıyor.

Elektrikli Harley Davidson | Harley Davidson Elektrikli Bisiklet

Bu arada elektrikli araç işini bu noktalara getiren kıvılcımı Elon Musk’ın yarattığını belirtmezsek de olmaz. Yaşamının anlatıldığı Ashlee Vance’ın kaleminden çıkma Elon Musk adlı kitabı şiddetle öneriyor ve dünyanın yeşil enerjiye sonunda yatırım yapmaya başladığını aktararak Ford Ka ile başlayan maceramı bir elektrikli araçla devam ettirmeyi umduğumu ifade ederek yazımı sonlandırıyorum.

NOT: Bir yerlerde trafikteki bütün araçlar elektrikli bile olsa dünyadaki karbon salınımının yalnızca %0.4 oranında azalacağına ilişkin bir yazı okumuştum. Kurtuluşun yalnızca elektrikli araçlar satın almakla olmayacağını hatırlatmak isterim. Batarya işinde de ciddi düzenlemelere ve ilerlemelere gereksinim var elbette.

Görüşmek üzere.

SON NOT: Yazı Harley’den çok Benim Ford Ka’ya yaktığım ağıt gibi oldu aşağıya eski boncuk gibi Ka’mın fotoğraflarını koyuyorum. Dilerim bir gün aynı aracı cumartesi pazar kullanmak için(şimarıklığa bak) tekrar alırım. Çünkü unutamıyorum.

Elektrikli Harley Davidson | Ford Ka Yeni Yıkanmış Elektrikli Harley Davidson | Ford Ka Ön Konsol Elektrikli Harley Davidson | Ford Ka Arkadan Elektrikli Harley Davidson | Ford Ka Garajda

Yorum yaz!